Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 pozwoli uruchomić wewnątrz siebie....

Windows 10 pozwoli uruchomić wewnątrz siebie... kolejne kopie Windows 10

Ostatni build poglądowy Windows 10 o numerze 10565 wniósł kilka wyczekiwanych nowości do przeglądarki Microsoft Edge, asystentki Cortany i interfejsu użytkownika. Na liście zmian nie widniała jedna z ciekawszych nowości, nad którą obecnie pracuje Microsoft. Chodzi tu o wirtualizację zagnieżdżoną (nested virtualisation). Incepcja? Zaraz się przekonamy.

Wirtualizacja zagnieżdżona w gruncie rzeczy pozwala na uruchomienie wirtualnego builda Windows 10 wewnątrz wirtualnej maszyny z Windows 10, uruchomionej wewnątrz "niewirtualnego" Windows 10, pełniącego tu rolę głównego gospodarza. Najłatwiej porównać to do lalki Matrioszki, z zaznaczeniem, że Windows 10 obsługuje ową funkcję natywnie. "W istocie ta funkcjonalność wirtualizuje wybrane właściwości sprzętowe, niezbędne do uruchomienia hiperwizora w maszynie wirtualnej" - tłumaczy Microsoft.

Wirtualizacja zagnieżdżona w Windows 10

Na powyższym zrzucie ekranu możemy zobaczyć trzy instancje tego samego systemu, zagnieżdżone kolejno w sobie. Jak to działa? "Hyper-V opiera się na wsparciu dla sprzętowej wirtualizacji (np. Intel VT-x i AMD-V), uruchamiając wirtualne maszyny. Zwykle, gdy Hyper-V jest zainstalowany, hiperwizor ukrywa tę możliwość przed wirtualnymi maszynami [działającymi na prawach] gościa, zapobiegając możliwości instalowania przez nie Hyper-V (i innych hiperwizorów w tym znaczeniu). Zagnieżdżona wirtualizacja udostępnia goszczącym maszynom wirtualnym wsparcie dla wirtualizacji sprzętowej. Pozwala to zainstalować Hyper-V w wirtualnej maszynie-gościu i stworzyć więcej maszyn wirtualnych 'wewnątrz' tej podrzędnej wirtualnej maszyny".

Nowe poziomy wirtualizacji mogą okazać się przydatne zwłaszcza dla użytkowników korporacyjnych i administratorów IT, którzy chcą oddzielić daną instancję systemu od złośliwych witryn czy niebezpiecznego oprogramowania. Zagnieżdżona w ten sposób kopia systemu jest w dużo wyższym stopniu odizolowana od czynników zewnętrznych. Aktualnie funkcja działa jedynie w środowisku Hyper-V i nie trafiła jeszcze do stabilnego wydania Windows 10. Oznacza to, że mamy do czynienia z wersją poglądową, nienadającą się jeszcze do zastosowań profesjonalnych.

Krzysztof Sulikowski
16 października 2015, 15:38
10 211
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
16 października 2015, 15:38
10 211
OdsłonyKomentarze

Bez sensu
Końcu, 18 października 2015, 18:21
Hm... Moi klienci od dawna korzystają z technologii pulpitów zdalnych na serwerach umożliwiających odseparowaną pracę wielu użytkowników. Każdy ma swoją wersję systemu- tak to można określić. Więc z punktu widzenia użytkownika nie ma różnic. Mało tego: jeden system zapewnia kontrolę nad tym co się dzieje, wiele oderwanych systemów na jednej maszynie to tylko bałagan.
Paweł, 30 listopada 2015, 08:36
Ale dzięki temu można umożliwić testowanie "niepewnych" - czyt. mało bezpiecznych usług.
Michał, 30 lipca 2016, 14:34

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.