Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft szerzej o aktywacji Windows 10

Microsoft szerzej o aktywacji Windows 10

Na swojej oficjalnej stronie Microsoft opublikował krótki przewodnik wyjaśniający proces aktywacji systemu Windows 10, w zależności od tego, w jaki sposób go pozyskaliśmy i zainstalowaliśmy. Można się z niego chociażby dowiedzieć, kiedy potrzebny nam będzie klucz aktywacyjny, a także co się stanie z systemem, gdy w zaktualizowanym do Windows 10 komputerze dokonamy modyfikacji sprzętowej.

Jak czytamy we wstępie do opublikowanego dokumentu, aktywacja pomaga firmie Microsoft zweryfikować, czy posiadana przez nas kopia systemu Windows jest oryginalna, i czy aby na pewno została ona użyta na dozwolonej w ramach licencji liczbie komputerów. W zależności od tego, w jaki sposób pozyskujemy system Windows 10, aktywacji dokonywać będziemy tradycyjnie przy użyciu 25-znakowego klucza produktu, lub też w ramach tzw. uprawnień cyfrowych (digital entitlement; tymczasowy polski przekład, do czasu pozyskania oficjalnej polskiej terminologii Microsoft), czyli nowej metody aktywacji systemu Windows, która nie wymaga od nas wprowadzania klucza, a w zamian wiąże konkretny sprzęt z systemem na zasadzie zbliżonej do działania systemów OEM. Zobaczmy teraz, jak wygląda to w praktyce.

Aktywować Windows 10 w ramach nowego (a więc niewymagającego klucza) systemu aktywacji Digital Entitlement będziemy wówczas, gdy: oryginalny i objęty promocją darmowego uaktualnienia do Windows 10 system (Windows 7 i Windows 8.1) zaktualizowaliśmy do Windows 10; gdy kupiliśmy i aktywowaliśmy oryginalny Windows 10 ze Sklepu Windows; gdy kupiliśmy w Sklepie Windows i aktywowaliśmy uaktualnienie do Windows 10 Pro; lub też gdy jesteśmy członkami programu testowego Windows Insider, w ramach którego komputer działający pod kontrolą starszej, uprawnionej wersji Windows/Windows 10 Preview zaktualizowaliśmy do najnowszej wersji testowej Windows 10 Insider Preview. W zasadzie można powiedzieć, że jeśli tylko pozyskaliśmy jakąkolwiek oryginalną i rozprowadzaną na zasadzie pojedynczej licencji wersję systemu Windows 10 bezpośrednio od Microsoft, wówczas system ten aktywować będziemy metodą Digital Entitlement, a więc bez użycia klucza.

Klucz produktu zostanie nam dostarczony w celu aktywacji systemu Windows 10, gdy: system ten zakupiliśmy u autoryzowanego odsprzedawcy (w zależności od tego, czy kupiliśmy wersję w pudełku lub cyfrową, klucz dostępny będzie wewnątrz pudełka, bądź też zostanie dostarczony na podany przy zakupie adres-email lub poprzez wskazaną stronę odsprzedawcy); gdy zakupiliśmy nowe urządzenie dostarczane z systemem Windows 10 (klucz będzie preinstalowany na urządzeniu, zawarty na opakowaniu lub udostępniony w formie naklejonego na urządzenie certyfikatu autentyczności); lub też gdy pozyskaliśmy system w ramach licencjonowania grupowego bądź subskrypcji MSDN (klucz dostępny będzie na portalu danego programu).

W swoim dokumencie Microsoft opisuje również kilka typowych sytuacji, których zaistnienie może wpłynąć na sposób przyszłej aktywacji Windows 10.

Aktywacja systemu Windows 10 po dokonaniu darmowego uaktualnienia z Windows 7 lub Windows 8.1

Na pewno wiecie już, że osoby korzystające z oryginalnego systemu Windows 7 lub Windows 8.1 przez rok od daty premiery systemu Windows 10 mogą skorzystać z darmowej promocji aktualizacji do Windows 10. Warto pamiętać, że jedyną drogą do aktywacji systemu Windows 10 pozyskanego w ramach tej promocji jest dokonanie uaktualnienia z poziomu usługi Windows Update lub instalatora Windows 10 z wykorzystaniem działającego środowiska Windows 7 lub Windows 8.1. Tym samym proces instalacji systemu Windows 10 zainicjalizowany rozruchem nośnika tego systemu, a następnie przeprowadzenie w tej formie czystej instalacji nie zalicza się do promocji darmowej aktualizacji. Systemu Windows 10 nie można aktywować kluczem Windows 7, Windows 8 lub Windows 8.1.

Jeśli aktywowaliśmy system Windows 7 lub Windows 8.1 do Windows 10 korzystając z darmowej promocji (Windows Update/uaktualnienie z poziomu działającego systemu), Windows 10 automatycznie aktywuje się online, tworząc odpowiednie uprawnienie cyfrowe (digital entitlement) dla naszego urządzenia.

Aktywacja po ponownej instalacji Windows 10

Sposób, w jaki aktywujemy Windows 10 po jego ponownej instalacji zależeć będzie od tego, w jaki sposób został on pierwotnie zainstalowany na naszym urządzeniu. Jeśli aktywowaliśmy darmowy Windows 10 lub zakupiliśmy jego kopię w Sklepie Windows (co oznacza, że dysponujemy cyfrowym uprawnieniem), będziemy mogli zainstalować ponownie tą samą edycję Windows 10 na tym samym urządzeniu bez konieczności wprowadzania klucza produktu. Jeśli nawet jesteśmy o niego pytani podczas instalacji, wystarczy kliknąć przycisk Pomiń. Nasze urządzenie aktywuje się ponownie po zakończeniu instalacji.

Jeśli Windows 10 aktywowaliśmy po raz pierwszy przy użyciu klucza, będziemy go musieli wprowadzać przy każdej ponownej instalacji.

Aktywacja nowej instalacji Windows 10

Nowa instalacja Windows 10 na urządzeniu, na którym nigdy wcześniej nie aktywowaliśmy tego systemu, w celu aktywacji wymagać będzie wprowadzenia klucza produktu. Dotyczy to również zmiany edycji Windows 10, co oznacza, że klucz będzie nam potrzebny również wtedy, gdy będziemy się starać aktywować inną edycję Windows 10, niż ta aktywowana poprzednim razem.

Aktywacja najnowszej kompilacji testowej Windows 10 Insider Preview

Kompilacje Windows 10 pozyskiwane w ramach programu testowego Windows Insider będą aktywować się automatycznie, pod warunkiem, że każda poprzednia kompilacja testowa była aktywowana przed uzyskaniem kolejnej.

Aktywacja Windows 10 na komputerze, w którym nastąpiła zmiana konfiguracji sprzętowej

Jeśli zakupiliśmy system Windows 10 z kluczem, aktywacja takiego systemu po zmianie dowolnego z komponentów sprzętowych nie będzie stanowić żadnego problemu. Inaczej wygląda sprawa darmowej aktualizacji do Windows 10. Jeśli dokonaliśmy uaktualnienia do Windows 10 w ramach rocznej promocji darmowej aktualizacji, a następnie dokonaliśmy znaczącej zmiany w konfiguracji sprzętowej zarejestrowanego w ramach aktywacji komputera (np. wymieniliśmy płytę główną na inną), wówczas Windows 10 może zostać zdezaktywowany. W takim przypadku, jeśli chcemy ponownie aktywować Windows 10 na tym komputerze, powinniśmy skontaktować się z obsługą klienta Microsoft.

Jeśli macie jakieś pytania, zadajcie je poniżej w komentarzach.

Krzysztof Kapustka
29 września 2015, 21:15
12 978
Odsłony
Krzysztof Kapustka
29 września 2015, 21:15
12 978
OdsłonyKomentarze

A co w sytuacji kiedy wymienię komputer lub jego komponenty (mobo, procesor, itd) na nowe? Zainstaluje się bez klucza? Aktualizowałem z oryginalnego 8.1 pro.
mazdamer, 30 września 2015, 00:57
@mazdamer: W takim wypadku Twoja darmowa licencja Windows 10 prawdopodobnie przestanie obowiązywać (system zainstaluje się bez klucza [opcja Pomiń">, ale nie aktywuje), bo system Windows 10 w ramach darmowej promocji uzyskałeś dla konkretnego sprzętu sprzed wymiany komponentów. Trzeba tu podkreślić, że system Windows 10 uzyskujemy w ramach dość ograniczonej PROMOCJI. Masz komputer z legalnym Windows 7 lub Windows 8.1? Świetnie, na ten konkretny komputer damy Ci nowy system za darmo, ale już na każdy inny music go sobie kupić - czy to osobno, czy to już razem z urządzeniem. Po roku oczywiście, zgodnie z wymogami prawa, promocja się skończy i kupować Windows 10 trzeba będzie już w każdym przypadku. Jeśli jednak po wymianie wybranych komponentów nie jest to zupełnie nowy komputer, powinieneś być w stanie "zresetować klucz" u obsługi klienta, jak robili to do tej pory posiadacze systemów w wersji OEM przykładowo po awarii płyty głównej.
Krzysiek, 30 września 2015, 10:43
Pierwsze słyszę, żeby do OEMów dawali nowe klucze... co najwyżej resetowali licznik aktywacji lub po prostu generowali identyfikator aktywacji...
Andrzej, 30 września 2015, 10:54
@Andrzej: Co prawda napisałem w cudzysłowie, ale faktycznie źle to zabrzmiało. Może teraz...
Krzysiek, 30 września 2015, 11:04
po aktywacji wymieniłem dysk z hdd na ssd i nie było problemów, tak więc nie piszcie ogólnie o przypisywaniu do sprzętu - co najwyżej do płyty głównej
re, 30 września 2015, 14:17
Dlaczego nikt nie wspomina o aktualizacji z poziomu systemu Windows 8.0. Testowałem i da się! Wszędzie tylko trąbią o 7 i 8.1
Edgar, 30 września 2015, 15:03
Ciekawe jest z tą płytą główną - wymieniałem ją 2 tygodnie temu, nawet nie trzeba było robić Sysprepa, bo system załatwił wszystko sam a licencja systemu jest wciąż aktywna.
Autor, 30 września 2015, 16:14
Sami nie wiedzą... wcześniej MS mówił, że przeniesienie uaktualnionego Win10 na inny sprzęt nie będzie możliwe (nawet jeśli Win7/8 był BOX), teraz mówią, żeby kontaktować się w tej sprawie z pomocą techniczną... czyli sugerują że się da :)
Andrzej, 30 września 2015, 18:24
Skoro mam Windowsa 7 Pro Box_a a z tego zrobi mnie się coś a"la OEM to coś czuję się z lekka wydy...y-moze się mylę :-)...Pzdr!
Hector II, 30 września 2015, 19:26
@Hector II, no chyba się mylisz... jeśli chcesz update do BOX, zapłać... a jak bierzesz za free to nie narzekaj...
Andrzej, 30 września 2015, 20:29
To jak rozumieć zapis z licencji windowsa 10 ? "Samodzielne oprogramowanie. Jeśli Licencjobiorca nabył oprogramowanie jako samodzielne oprogramowanie (a także jeśli dokonał on uaktualnienia oprogramowania nabytego jako samodzielne oprogramowanie), taki Licencjobiorca ma prawo do przeniesienia oprogramowania na inne urządzenie należące do Licencjobiorcy. Licencjobiorca może także przenieść oprogramowanie (razem z licencją) na inne urządzenie, który należy do osoby innej niż Licencjobiorca, o ile (i) Licencjobiorca jest pierwszym licencjonowanym użytkownikiem oprogramowania oraz (ii) nowy użytkownik zaakceptuje postanowienia niniejszej umowy. Na potrzeby przeniesienia oprogramowania Licencjobiorca może użyć dozwolonej przez Microsoft kopii zapasowej lub oryginalnego nośnika oprogramowania. W przypadku każdego przeniesienia oprogramowania na nowe urządzenie Licencjobiorca musi usunąć to oprogramowanie z poprzedniego urządzenia. Licencjobiorca nie może przenieść oprogramowania tak, aby możliwe było współdzielenie licencji między urządzeniami."
olo, 30 września 2015, 20:50
Dzięki @olo za konkret! Natomiast co niektórzy tak uwierzyli w "darmowość" Win_10 ze "narzekanie" jest niedopuszczalne :-) No cóz ponoć mają do Win_10 dawać za free kamerki do sypialni, no jak za darmola to poproszę od razu dwie :-) Pozdrawiam.
Hector II, 1 października 2015, 22:44
Możliwe że źle zrozumiałem ale teoretycznie po aktualizacji do win10 przypisany zostaje do mojego sprzętu digital coś tam. Czyli teoretycznie teraz przy instalacji ponownej z nośnika win10 i wybraniu opcji pomin system powinien sam odczytać już przypisany do moje sprzętu digital coś tam i powinien się aktywować. Czy bardzo się myle ?
Michal, 4 października 2015, 21:55
Michał tak. Przy ponownej instalacji krok podaj nr. można pominąć. Przy połączeniu do internetu zostanie aktywowany.
olo, 5 października 2015, 21:16
A g...o prawda. Licencja przypisuje się po upgradzie do konta ms i urządzenia. Aby w ogóle przenieść, to trzeba mieć właśnie konto ms i tam się odłącza urządzenia oraz deinstalacja ze starego sprzętu. A bez konta MS licencja jest zczytywana tylko po hashach sprzętowych. I nie uwzględnia to całkowitej zmiany sprzętowej (dot. PC oem/box/ugrade oraz laptopów z oem/box (w10)/upgrade box (w7/8/8.1) bez upgrade z oem starszych systemów.
Seba, 28 maja 2016, 11:25
Zaktualizowałem starego Della D630 z oryginalnym XP Pro do 8.1 (kupiłem klucz za 129zł) a później jak było okno na darmową aktualizacja to uaktualniłem do 10 Pro. Ostatnio zainstalowałem sobie tę 10tkę na nowym lapie della i aktywacja przeszła na tym kluczu który dostałem do 8.1. Czy / jak mogę aktywować tę wersję 10 na jeszcze innym komputerze stacjonarnym (Dell Optiplex 755)? Instalacja poszła na tym kluczu z 8.1 ale aktywacja już się nie udaje. Czy próbować aktywować telefonicznie>
Wojtek, 5 lutego 2017, 21:58

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.