Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 już na ponad 100 mln urządzeń

Windows 10 już na ponad 100 mln urządzeń

Wydany dokładnie dwa miesiące temu Windows 10, mimo pewnych niedoskonałości i powstających wokół niego kontrowersji w kwestii prywatności, powoli zdobywa sobie coraz większą popularność wśród użytkowników. Według sporządzonych przez NetMarketShare sierpniowych statystyk produkt ten zyskał już ponad 5 procent udziału w rynku desktopowych systemów operacyjnych, co wówczas miało swoje przełożenie na około 75 mln zainstalowanych kopii systemu. Dziś anonimowe źródła portalu Petri donoszą, że z darmowej aktualizacji do Windows 10 skorzystało już ponad 100 mln użytkowników, o czym wkrótce powinien nas powiadomić także sam Microsoft.

Proces adopcji Windows 10 przebiega stosunkowo szybko. W ciągu pierwszych 24 godzin od wydania nowy system odnotowany został na 14 milionach komputerów, zaś od tego czasu liczba jego instancji powiększa się w stałym tempie. A trzeba pamiętać, że to dopiero początek, bowiem Microsoft szykuje się teraz do wprowadzenia na rynek nowych i bazujących na nim urządzeń, będące jego częścią usługi (takie jak Cortana) rozszerza na kolejne kraje, a przy tym podpisuje coraz to nowsze umowy z kolejnymi dostawcami sprzętu i oprogramowania. Przykładem tego ostatniego może być nawiązana niedawno współpraca z chińskim potentatem Baidu, na mocy której firma przygotuje dla tamtejszych 600 milionów potencjalnych klientów specjalnie zmodyfikowaną wersję systemu Windows 10.

Co więc z planem Microsoftu, zakładającym okrągły miliard urządzeń z Windows 10 w ciągu trzech lat od premiery tego systemu? Biorąc pod uwagę, że w ciągu dwóch miesięcy mówimy już o 100 milionach zarejestrowanych kopii systemu, a sam Windows za pośrednictwem coraz to nowszych kompilacji testowych dopiero zaczyna nabierać właściwych kształtów, to już przy utrzymaniu bieżącego wzrostu zainteresowania Microsoft może z powodzeniem wykonać 1/5 planu na długo przed końcem bieżącego roku. Potem mamy otrzymać także kolejne i znacznie dojrzalsze urządzenia firm trzecich, plus zupełnie nowe aktualizacje dla systemu. Te ostatnie powinny jeszcze bardziej zachęcić użytkowników do przejścia na nowy Windows, gdyż większość klientów z pewnością podświadomie potraktuje je jak dawne i doprowadzające system do pełnej sprawności i użyteczności Service Packi.

Na razie Microsoft utrzymuje, że użytkownicy dokonali łącznie 75 mln instalacji nowego systemu. Nie wykluczone jednak, że okrągłą setką milionów aktywowanych kopii firma pochwali się już 6 października, na kiedy to zaplanowano premierę nowego sprzętu korporacji, w tym opaskę Band 2, tablety Surface Pro 4, czy w końcu wyczekiwane od ponad roku topowe smartfony marki Lumia. Jeśli obejdzie się bez żadnych wpadek, z pewnością zostaną one ciepło przyjęte przez rynek, a tym samym przyczynią się do dalszego wzrostu popularności i udziału rynkowego systemu Windows 10.

Krzysztof Kapustka
29 września 2015, 17:22
1 828
Odsłony
Krzysztof Kapustka
29 września 2015, 17:22
1 828
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.