Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft uśmierca Zune, by mógł odrodzić się...

Microsoft uśmierca Zune, by mógł odrodzić się jako Groove

Po 15 listopada bieżącego roku posiadacze odtwarzaczy Zune nie będą już mogli korzystać z subskrypcji muzycznych Zune Music Pass, gdyż tego dnia zostaną one całkowicie wycofane. Zależnie od decyzji użytkownika obowiązujące do tej pory subskrypcje zostaną zastąpione Groove Music Pass, natomiast ich anulowanie uniemożliwi pobieranie i odtwarzanie na urządzeniach Zune muzyki w formie strumienia, degradując tym samym odtwarzacze Zune do roli standardowych MP4-ek.

Posiadacze urządzeń Zune i oprogramowania Zune PC na Windows już za niespełna miesiąc 'stracą' dostęp do wykupionych przez siebie subskrypcji Zune Music Pass. Tym samym wszystkie nabyte subskrypcje zostaną całkowicie anulowane lub automatycznie przekształcone na obowiązujące obecnie subskrypcje Groove Music Pass. Nie oznacza to jednak, że po wygaśnięciu obecnych subskrypcji Zune dedykowane odtwarzacze tej marki będą bezużyteczne. Jeśli nawet nie zdecydujemy się na konwersję przepustki muzycznej z Zune na Groove, nadal będziemy mogli odtwarzać na urządzeniach Zune nasze własne pliki lokalne. Microsoft informuje więc tylko, że dnia 15 listopada usługi Zune zostaną definitywnie wycofane, a użytkownicy nie będą już mogli strumieniować lub pobierać treści w ramach tej konkretnej usługi.

W swoim oświadczeniu Microsoft nie wyjaśnia co prawda, jak dokładnie wyglądać będzie sytuacja z oprogramowaniem Zune na platformę PC, jednak również i ono powinno zostać 'zdegradowane' do miana lokalnego odtwarzacza (z funkcją managera), jako że od zawsze oprogramowanie to pozwalało na zarządzanie multimediami bez konieczności logowania się na konto Microsoft.

Warto podkreślić sposób, w jaki dokonywana będzie konwersja obecnej subskrypcji do usługi Groove, dostępnej w formie miesięcznych przepustek. Otóż osoby, które mają już wykupioną subskrypcję Zune automatycznie przejdą na usługę Groove, chyba że zdecydują się na jawne anulowanie subskrypcji. O tym, jak należy to zrobić zostaniemy wkrótce powiadomieni w stosownej wiadomości e-mail, w której zostaną nam przedstawione szczegóły dotyczące ewentualnego zwrotu pieniędzy, jeśli z tytułu anulowania subskrypcji na naszym koncie użytkownika miałaby pojawić się nadpłata za niewykorzystany, a opłacony abonament. Z kolei w ramach przejścia do nowej usługi Groove zniknąć ma przykładowo obowiązujący obecnie plan 10 darmowych utworów muzycznych miesięcznie.

Zapewne wielu użytkowników będzie niezadowolonych z decyzji korporacji, jako że Zune, mimo pewnego rodzaju zaniedbań ze strony Microsoftu i niezrozumienia przez znaczną część społeczności (zwłaszcza przy obecnej konkurencji), jest dla stosunkowo dużej grupy klientów marką reprezentującą wzorowy ekosystem muzyczny korporacji - od samych urządzeń, poprzez oprogramowanie, aż po zasilające i dopełniające całość usługi.

Zune, początkowo w formie dedykowanej wyłącznie platformie PC, został wprowadzony na rynek w 2006 roku. W miarę upływu czasu Zune nie tylko doczekał się dwukrotnego rebrandingu (3 lata temu na Xbox Music, a niedawno na Groove Music), ale też zaczął stopniowo wspierać urządzenia mobilne, konsole Xbox, a nawet sprzęt muzyczny firm trzecich.

Krzysztof Kapustka
17 września 2015, 16:24
2 323
Odsłony
Krzysztof Kapustka
17 września 2015, 16:24
2 323
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.