Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 na 5,21% urządzeń desktop w miesią...

Windows 10 na 5,21% urządzeń desktop w miesiąc od premiery

Sierpień już za nami, dlatego przyszedł czas na comiesięczne statystki NetMarketShare. Do pozyskania danych używa się kilku tysięcy aplikacji online, rejestrujących typ systemu, z którym się łączą. W lipcu Windows 10 miał tylko 3 dni na adaptację i osiągnął wówczas niewielki udział rzędu 0,39%. Według dzisiejszych danych nowy system znajduje się już na co co dwudziestym komputerze lub tablecie, połączonym z siecią.

Tym razem wyniki NetMarketShare można porównać z danymi StatCounter, z których wynikało, że w połowie sierpnia Windows 10 osiągnął już udział rzędu 4,74%/4,95% (w około trzy tygodnie od premiery). Rozbieżności między udostępnionymi statystykami wynikają z różnych przyczyn, m. in. doboru aplikacji, rejestrujących wersję systemu. Tak czy inaczej, NetMarketShare odnotował, że Windows 10 znajduje się już na 5,21% urządzeń desktop.

NetMarketShare

Przyjżyjmy się bliżej pozostałym systemom. Nadal górujący Windows 7 zaliczył wyraźny spadek z 60,75% (w lipcu) do 57,67% (pod koniec sierpnia). Windows 8.1 z drugiego miejsca (11,74%) spadł na trzecie (11,39%), nieoczekiwanie zamieniając się miejscami z Windows XP (zmiana z 11,74% na 12,14%). Niewiele stracił także niezaktualizowany Windows 8 (z 2,77% w lipcu do 2,56% w sierpniu). Jeśli sumarycznie spojrzymy na Windows 8/8.1, osiągnął on w zeszłym miesiącu 13,95-procentowy udział (spadek z lipcowego 15,89%). Na samym końcu liczących się jeszcze dziś systemów znajdziemy Windows Vistę z udziałem rzędu 1,82%.

Według oficjalnych danych Windows 10 zainstalowano już na ponad 75 milionach urządzeń w niecały miesiąc od czasu premiery. Wyraźny wzrost udziału na rynku desktop można tłumaczyć przede wszystkim atrakcyjną formą dystrybucji w postaci darmowej aktualizacji dla użytkowników Windows 8.1 i Windows 7. Najprawdopodobniej wspomniane systemy będą stopniowo tracić użytkowników właśnie na rzecz Windows 10.

Krzysztof Sulikowski
1 września 2015, 20:09
1 966
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
1 września 2015, 20:09
1 966
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.