Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Klucz produktu wymagany tylko podczas pierwsz...

Klucz produktu wymagany tylko podczas pierwszej instalacji Windows 10

We wcześniejszych wersjach Windows podczas każdorazowej reinstalacji systemu wymagane od nas było wpisanie klucza produktu. Proces aktywacji Windows 10 jest inny. Po pierwszej czystej instalacji lub aktualizacji nasz klucz zostaje powiązany z urządzeniem, a status aktywacji jest przechowywany online. Dzięki temu podczas każdej kolejnej instalacji wystarczy, że będziemy połączeni z siecią.

Najprawdopodobniej ze względów bezpieczeństwa informacja ta nie została ujawniona przez Microsoft. Proces aktywacji Windows 10 został jednak zrekonstruowany przez Eda Botta z portalu ZDNet.com, w którym szczegółowo opisuje on kolejne kroki procesu i domniemany sposób zapamiętania klucza. Gdy instalujemy Windows 7 lub Windows 8, Microsoft tworzy unikalny kod ID dla konkretnego urządzenia, bazując na kluczu produktu i konfiguracji sprzętowej. Podczas kolejnej instalacji systemu zostanie on aktywowany automatycznie.

Windows 10

Scenariusz dla Windows 10 wygląda zgoła odmiennie: Microsoft miał stworzyć program, który sprawdza aktywację i zapisuje jej stan na serwerze. Jeśli weryfikacja wypada pomyślnie, Microsoft generuje licencję Windows 10, która koresponduje zarówno ze wspomnianym unikalnym ID, jak też konkretną wersją systemu. Każda kolejna instalacja nie będzie już wymagała od użytkownika podania klucza, jako że działający w tle program weryfikacyjny "rozumie", że instalujemy legalną kopię Windows 10 na tym samym urządzeniu.

Naturalnie, możemy uznać wyżej opisany mechanizm za krok naprzód, jeśli chodzi o przeciwdziałaniu piractwu. Z drugiej strony Microsoft w żaden sposób nie blokuje dostępu do Windows 10 użytkownikom, nieposiadającym legalnego klucza. Na pulpitach "wątpliwych" kopii Windows 10 zostaje umieszczony znak wodny, który przypomina użytkownikom o ich statusie. System w stanie "non genuine" zostaje też okrojony o wybrane funkcjonalności.

Krzysztof Sulikowski
14 sierpnia 2015, 01:41
7 284
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
14 sierpnia 2015, 01:41
7 284
Odsłony



Komentarze

Co z insiderami?????? Muszę kupić licencje win 8.1 czy mogę zostać z obecna wersja INSIDER i będę dalej legalny
emilian, 14 sierpnia 2015, 10:06
Przecież już masz legalny system(To nie jest żadna kompilacja testowa) i nie powinieneś mieć żadnych problemów z aktywacją przy instalacji na czysto z obrazów ISO które możesz pobrać ze stron MS.(Tylko jak będziesz pobierał to wersje Pro nie Home). TAK MS dał wszystkim Insiderom darmowego W10.
up, 14 sierpnia 2015, 18:43
Niech sobie tego darmowego Win10 wsadza. To jest góra pomyłek, błedów. Zawiesza system, nie potrafi wyjśc z hibernacji. Zenada.
Mark, 14 sierpnia 2015, 20:25
Dwie nowe aktualizacje rozwalają start systemu z hibernacji, powoduja częstsze zawieszanie a niby to miały byc poprawki dotyczące zabezpieczeń. Wywaliłem i działa znacznie lepiej.
Mark, 14 sierpnia 2015, 20:33
Hibernacja w W8/8.1 też działa fatalnie (uśpienie OK.). W XP hibernacja działała całkiem nieźle. Przynajmniej u mnie :)
sa, 14 sierpnia 2015, 21:23
I na pewno mi tego nie wyłączą?? @up
Emilio, 14 sierpnia 2015, 22:01
Dzieci-zainstalujcie win 10 i wtedy dyskutujcie
Gość, 15 sierpnia 2015, 18:51
No u mnie na win 8.1 szybciej się wybudza z hibern. Z uspienia nie korzystam bo miga dioda. Na win 10 zawiesiło mi 3 razy kompa przy ogladniu filmów, nie da się zainstalowac alcoh, wywala mi oprogramowanie z corela. Niestety ale duzo wody upłynie zanim aplikacje beda dostosowane do tego systemu a sam system bedzie po przynajmniej jednym dobrym service packu. Obecnie wywaliłem i nie zamierzam przechodzic. Za duzo nerwów.
Mark, 16 sierpnia 2015, 09:02
U mnie tam w porządku wszystko chodzi szybciej i lepiej niż w poprzednich wersjach 7,8,8.1 tylko "Cortana" po polsku i będzie idealnie !
Grzegorz, 16 sierpnia 2015, 10:44
do Emilian Miałem wersję insider, aktywowaną, i po czystej instalacji cały czas pokazuje mi że klucz produktu został zablokowany. Radzę poczekać z czystą instalacją i sprawdzić czy inni nie mają problemów.
pzeronedev, 16 sierpnia 2015, 13:18
DO przeronedev........gdzie masz tak napisane????
Emilian, 16 sierpnia 2015, 14:57
Mam cały czas klucz zablokowany