Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 na komputerach Mac od teraz z ofic...

Windows 10 na komputerach Mac od teraz z oficjalnym wsparciem Apple

Jeśli jesteś posiadaczem komputera Mac, z pewnością znasz już program Boot Camp, który umożliwia załadowanie Windows 10 obok OS X. Sama konwencja dual-boot nie jest niczym nowym. Dziś za to dotarła do nas nieco zaskakująca informacja - Apple ogłosił oficjalne wsparcie dla Windows 10 na swoich urządzeniach oraz udostępnił dedykowane mu sterowniki.

By zacząć swoją przygodę z Windows 10 w środowisku Mac, należy zaopatrzyć się w obraz systemu (plik ISO) i klucz. Konieczne też będzie zaktualizowanie systemu OS X, firmware'u Mac i aplikacji Boot Camp Assistant do najnowszych wersji. Gdy wszystko mamy już gotowe, uruchamiamy Boot Camp z dedykowanego mu folderu z narzędziami i postępujemy zgodnie z instrukcjami od Apple. Dotyczy to czystej instalacji Windows 10. Jeśli instalowaliśmy wcześniej inną wersję Windows na Macu, możemy ją także zaktualizować do Windows 10. Jeśli była to 64-bitowa wersja Windows 7 lub 8.1, powinniśmy wygospodarować co najmniej 10 GB wolnej przestrzeni dyskowej na partycji Windows. Jeśli zaś korzystaliśmy z 32-bitowej wersji systemu, powinniśmy wykonać kopię zapasową wszystkich ważnych plików, jako że przed instalacją 64-bitowego Windows 10 konieczne będzie usunięcie partycji, na której zainstalowany był system w wersji 32-bitowej.

iMac

Na jakie wsparcie ze strony sprzętowej możemy liczyć, instalując Windows 10 na komputerach Mac? Apple opublikował listę najważniejszych funkcjonalności:

 • USB 3
 • USB-C (MacBook, Retina, 12-calowa wersja z początku 2015 r.)
 • Thunderbolt
 • Wbudowany slot kart SD lub SDXC
 • Wbudowany lub dostępny przez USB Apple SuperDrive
 • Klawiatura, trackpad i mysz Apple

Pełną listę urządzeń (konkretne modele MacBook Pro, MacBook Air, MacBook, iMac, Mac mini i Mac Pro), wspierających Windows 10, znajdziemy na stronie wsparcia Apple. Znajdują się tam również wszelkie niezbędne informacje i poradniki, dotyczące instalacji Windows 10 na komputerach Mac.

Krzysztof Sulikowski
13 sierpnia 2015, 16:28
4 467
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
13 sierpnia 2015, 16:28
4 467
OdsłonyKomentarze

Windows 10 równie dobrze radzi sobie na starszych wersjach bootcamp, tylko przy instalacji trzeba najpierw zainstalować Windows 7, a potem przy pomocy nagranej płyty instalacyjnej aktualizować do Windows 10. W przypadku bezpośredniej instalacji bootcamp poinformuje, ze nie obsługuje tej wersji Windows.Działa bez zacięć nawet WoT i WoWs działają bez zarzutu, niestety na najniższych ustawieniach. Sprawdzone na Mac Mini (Late 2009).
Igor Zeler, 15 sierpnia 2015, 21:00

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

 • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
 • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
 • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
 • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
 • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.