Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 już na blisko 30 mln urządzeń

Windows 10 już na blisko 30 mln urządzeń

Według najnowszych doniesień Windows 10 jest już zainstalowany na około 30 mln komputerów i tabletów. Choć liczba dokonywanych instalacji tego systemu jest nieco niższa niż jeszcze kilka dni temu, nowy Windows powoli, ale stale i zauważalnie powiększa swój udział w rynku systemów operacyjnych, zbliżając się obecnie do poziomu 4 procent.

Jak pamiętacie, w ciągu 24 godzin od premiery Windowsa 10 system ten zainstalowało na swoich komputerach 14 mln osób, z czego około 5 mln stanowili testerzy programu Windows Insider. Kilka dni później w sieci pojawiła się informacja, że system znalazł się już na 67 milionach urządzeń. Po pewnym czasie okazało się jednak, że liczba ta reprezentowała w rzeczywistości komputery, które rozpoczęły proces wstępnego pobierania aktualizacji, zaś system w działającej postaci trafił na 18,5 mln komputerów. W piątek dowiedzieliśmy się, że Windows 10 znajduje się na co najmniej 25 mln komputerów, zaś do dnia dzisiejszego liczba ta powinna była wzrosnąć o kolejne 5 mln urządzeń.

Choć popularność darmowego systemu Windows 10 trudno porównywać z popularnością poprzednich i płatnych systemów Windows, to trzeba przyznać, że Dziesiątka jak na razie radzi sobie na rynku całkiem nieźle. W kulminacyjnym momencie liczba jednoczesnych instalacji tego systemu sięgała ponoć 1500 instalacji na sekundę. Obecne zainteresowanie Windows 10 nie jest już tak wysokie, jednak gdyby nawet miało się ono zatrzymać na znacznie mniejszym poziomie, Microsoft nadal nie powinien mieć żadnego problemu z osiągnięciem upragnionego miliarda urządzeń z Windows 10 w przeciągu 2-3 lat od wydania tego systemu.

Skąd taka pewność? Przy obecnym wyniku 30 mln zaktualizowanych do Windows 10 urządzeń dalsza popularność tego systemu będzie już tylko rosnąć, przybierając niejako formę samonapędzającego się koła. Im więcej użytkowników zainstaluje u siebie ten system, tym bardziej interesujący będzie on dla deweloperów. Im więcej deweloperów zacznie tworzyć dedykowane mu aplikacje uniwersalne, tym bardziej atrakcyjny będzie on dla użytkowników, a tym samym ich liczba jeszcze bardziej się zwiększy. Do tego dojdą wkrótce dodatkowe urządzenia mobilne z systemem Windows 10 Mobile, na które nie trzeba będzie pisać oddzielnych aplikacji, zaś w miarę upływu czasu sam system otrzymywać będzie coraz więcej poprawek i dodatkowych funkcji.

Krzysztof Kapustka
10 sierpnia 2015, 19:33
1 743
Odsłony
Krzysztof Kapustka
10 sierpnia 2015, 19:33
1 743
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.