Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 Home nie pozwoli całkowicie wyłącz...

Windows 10 Home nie pozwoli całkowicie wyłączyć aktualizowania aplikacji

Czym jest pokłosie modelu Windows-jako-Usługa (Windows-as-a-Service)? Jak od pewnego czasu wiadomo, użytkownicy Windows 10 w edycjach Home i Pro nie mogą całkowicie wyłączyć automatycznych aktualizacji systemu. Jedynym oficjalnym sposobem jest opóźnienie aktualizacji w wersji Pro o 6 miesięcy. Aktualizacje systemowe są kumulatywne - oznacza to przykładowo, że do zainstalowania najnowszych łatek bezpieczeństwa potrzebne będą wszystkie poprzedzające je uaktualnienia. Okazuje się, że aktualizacje będą obligatoryjne także na poziomie aplikacji ze Sklepu Windows.

Użytkownicy systemu Windows 10 Home, którzy chcieliby wyłączyć opcję automatycznych aktualizacji w Sklepie Windows spotkają się z odmową. Choć może to być uzasadnione kwestiami bezpieczeństwa i kompatybilności, wielu użytkowników wolałoby decydować o tym samodzielnie. W rzeczywistości w wielu przypadkach to nie wersja aplikacji jest prawdziwym powodem zagrożenia. Tak czy inaczej znaleziono sposób na wyłączenie obligatoryjnych aktualizacji. W Ustawieniach możemy włączyć opcję aktualizowania, jedynie gdy urządzenie zostało połączone z Wi-Fi. W domyśle pozwala to uniknąć niechcianego transferu, gdy korzystamy z innych typów połączeń.

Aktualizacje

Koncepcja Windows-as-a-Service zakłada regularne dostarczanie aktualizacji zarówno dla systemu Windows 10, jak i dedykowanych mu aplikacji. Wiemy doskonale, że wraz z dniem 29 lipca system nie został "ukończony" w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Jego rozwój będzie procesem, trwającym nieustannie przez najbliższe lata (dalsza przyszłość Windows stoi pod znakiem zapytania). Z drugiej strony nie dziwi krytyka ze strony posiadaczy łącza o limitowanym, płatnym transferze czy niskiej przepustowości.

Z nieoficjalnych źródeł (a częściowo i wcześniejszych wypowiedzi Microsoft) wynika, że obligatoryjne aktualizacje są bezpośrednio związane z nowymi kanałami dystrybucji w Windows Update. Być może model dostarczania aktualizacji ulegnie zmianie we wrześniu, na kiedy to planowana jest pierwsza istotna aktualizacja Windows 10.

Krzysztof Sulikowski
7 sierpnia 2015, 15:55
2 612
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
7 sierpnia 2015, 15:55
2 612
OdsłonyKomentarze

W Win 8 mozna zaznaczyc ze fane polaczenie jest taryfikowane i na nim nie aktualizowal sie system tu pewnie tez taka opcja jest
Robert, 7 sierpnia 2015, 17:14
Mi to nie przeszkadza..
Janusz, 9 sierpnia 2015, 09:18

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.