Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Zamiast silnika Wolfram Alpha, za Cortanę nad...

Zamiast silnika Wolfram Alpha, za Cortanę nadal liczy Bing

W maju bieżącego roku, w dostępnej w usłudze User Voice sekcji zgłaszanych przez użytkowników wskazówek odnośnie dalszego rozwoju asystentki Cortana, pojawiła się prośba o jej integrację z silnikiem obliczeniowym Wolfram|Alpha. Jeśli kiedykolwiek korzystaliście z tego dzieła twórców programu Mathematica, to doskonale wiecie, jakie możliwości wniosłaby ta integracja do Cortany, zwłaszcza że oba produkty opierają się na zapytaniach wprowadzanych za pomocą języka naturalnego.

Dzisiejszego dnia, po tym jak któryś z członków zespołu rozwijającego Cortanę (prawdopodobnie menedżer projektu) oznaczył tę wskazówkę jako zrealizowaną, dodając przy tym "Cortana umie już liczyć! Miłej zabawy!", wielu użytkowników biegiem rzuciło się do komputerów, by przetestować jej nowe umiejętności. Problem polega na tym, że zdolności matematyczne Cortany w zasadzie wcale się nie zmieniły, bo podstawowe obliczenia potrafi ona wykonywać już od dawna. Zadając Cortanie jakiekolwiek bardziej złożone pytanie, wymagające stosownych obliczeń lub danych statystycznych, kieruje nas ona do wyników wyszukiwarki Bing, nie zaś do wyników wyszukiwarki Wolfram|Alpha.

Z jednej więc strony mamy integrację Cortany z wyszukiwarką Bing, z drugiej zaś potwierdzenie wyczekiwanej przez użytkowników integracji Cortany z silnikiem Wolfram|Alpha. O co więc tu chodzi? Oczywiście zaraz nasuwa się stwierdzenie, że odpowiednie zmiany znajdują się dopiero we wczesnej fazie wdrażania i po prostu trzeba na nie poczekać, ale do tej pory, ze względu na rodzaj tej usługi, wszelkie nowości wprowadzane były do Cortany błyskawicznie. Czy aby na pewno Microsoft rozszerzył swoją usługę o nowy silnik obliczeniowy?

Niestety okazuje się, że do żadnej integracji nie doszło, co potwierdził już sam Microsoft. Za obliczeniami Cortany stoi niezmiennie Bing. Najwyraźniej ktoś w firmie popełnił błąd myśląc, że obecne umiejętności liczenia Cortany to dokładnie to, czego oczekiwali użytkownicy. Ze wspomnianej witryny usunięto już opublikowany wpis, zaś status samego zgłoszenia z 'Completed' zmieniono na 'Under review'.

Nie wiadomo więc kiedy, jeśli w ogóle, dojdzie do integracji obu tych rozwiązań. Do tego czasu bezpośrednia konkurentka Cortany, Siri, będzie miała nad nią znaczącą przewagę. Siri korzysta z silnika Wolfram|Alpha już od października 2011 roku, dzięki czemu z powodzeniem zasygnalizuje nam ona chociażby, jaki jest kod Morsa dla danego słowa, czy odpowie przykładowo ile kalorii zawiera jedno jabłko, która jest teraz godzina w konkretnym państwie, czy też ile dni pozostało do określonej daty.

Krzysztof Kapustka
4 sierpnia 2015, 15:34
1 597
Odsłony
Krzysztof Kapustka
4 sierpnia 2015, 15:34
1 597
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.