Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Na wpół darmowe licencje Windows 10 również s...

Na wpół darmowe licencje Windows 10 również są legalne

Z powodu niedawnego błędu w Sklepie Windows pewnej grupie użytkowników udało się nabyć w nim licencje Windows 10 Pro po cenie wynoszącej jedynie 2 dolary za sztukę. Jak donoszą niektórzy z tych szczęśliwców, pozyskane w ten sposób kopie systemu we wszystkich przypadkach udało się im w pełni aktywować.

Sprawa wyszła na jaw, gdy w zeszłym miesiącu jeden z członków forum NeoWin poinformował w swoim wpisie, że za jedyne 2 dolary udało mu się zakupić w Sklepie Windows system Windows 10 Pro. Szybko zaczęto spekulować, czy aby na pewno pozyskane w ten sposób licencje będą po premierze systemu brane pod uwagę w procesie aktywacji. Zdaniem jednego z klientów Microsoft przyznał już, że błąd w jego Sklepie faktycznie wystąpił, a że winę za to ponosi on sam, nie będzie robił problemów szczęśliwym nabywcom i dokona aktywacji także i tych kopii systemu.

Niektórym zakupowiczom udało się w ten sposób nabyć po kilka licencji Windows 10, a jeśli te nie chciały się teraz aktywować, po skontaktowaniu się firmą Microsoft pracownicy pomyślnie przeprowadzili ich przez proces legalizacji systemu.

Proces aktywacji systemu Windows 10 uległ znacznej zmianie w stosunku do poprzednich wersji Windows. Użytkownicy nie muszą już podawać żadnych kluczy produktu, bo od teraz licencje w procesie aktywacji ulegają powiązaniu ze sprzętem użytkownika. Tym samym pobierając stosowne uaktualnienie do Windows 10 zyskujemy dostęp do wersji OEM systemu, która będzie się aktywować tak długo, jak długo dysponujemy posiadanym przez nas sprzętem, w obrębie którego nie dokonano żadnych większych zmian.

Krzysztof Kapustka
1 sierpnia 2015, 16:42
3 178
Odsłony
Krzysztof Kapustka
1 sierpnia 2015, 16:42
3 178
OdsłonyKomentarze

Co oznaczają "większe zmiany"? Jak rozumiem chodzi o płytę główną lub procesor (w komputerze stacjonarnym oczywiście)? Czy również po zmianie/dołożeniu np. dysku, karty dźwiękowej, graficznej lub dowolnej innej tracimy licencję/aktywację?
Koperkowy Las, 1 sierpnia 2015, 18:07
przetestuję to w poniedziałek, po wymianie dysku na ssd w Windowsie 8 wymiana dysku i reinstalacja nic nie zmieniała, większe zmiany to raczej tylko i wyłącznie wymiana płyty głównej
re: Las, 1 sierpnia 2015, 19:51
@re: Las: Tak, dołożenie nowego lub wymiana istniejącego dysku systemowego nie powoduje zmiany w konfiguracji. Nie zbadano natomiast wpływu pozostałych komponentów, takich jak choćby karta graficzna. Z kolei wymiana płyty głównej na pewno spowoduje uznanie komputera za całkowicie nowe urządzenie, co wymusi na nas zakup nowej licencji. Jeśli jednak system zachowuje się jak OEM, to nawet po wymianie określonej części komponentów powinniśmy (droga telefoniczną) uzyskać od Microsoft ponowną aktywację systemu na zmienionym komputerze.
Krzysiek, 1 sierpnia 2015, 20:00

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.