Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Linuksy w chmurze Azure teraz ze wsparciem od...

Linuksy w chmurze Azure teraz ze wsparciem od samego Microsoftu

Platforma w chmurze Azure, na którą składają się rozwiązania IaaS, PaaS i SaaS, jest obecnie jednym z głównych motorów napędowych firmy Microsoft. Pod względem stanowiącej jej podstawę wirtualizacji w magicznym kwadrancie Gartnera korporacja od ponad pięciu lat wymieniana jest w obszarze liderów, zaś chmura Azure jako całość, mając dziś ponad 20% udział w rynku, ustępuje wyłącznie usługom AWS Amazona (ok. 50%).

Choć Azure powstawał głównie z myślą o platformie Windows Server, z czasem Microsoft zaczął wzbogacać swoją ofertę o coraz to większą liczbę systemów i rozwiązań otwartoźródłowych. Niedawno firma ogłosiła dostępność na tej platformie takich dystrybucji, jak Ubuntu, CentOS, Oracle, SUSE Linux Enterprise Server, OpenSUSE czy CoreOS, dla których wsparcie w ograniczonym zakresie świadczyć będzie od teraz sam Microsoft.

W przeszłości świadczenie wsparcia klientom Azure korzystającym na tej platformie z systemów Linux oraz innych technologii open source uzależnione było od tego, czy dany problem dotyczy samej platformy Azure, czy może konkretnego systemu operacyjnego. Jeśli przykładowo klient miał problem z instalacją systemu Linux na maszynie wirtualnej Azure, lub też dręczyły go spadki wydajności w jego aplikacji MySQL, wówczas po upewnieniu się, że problem nie leży po stronie platformy Microsoftu, klient delegowany był do odpowiedniego dostawcy danego produktu.

Teraz jednak wsparcie dla wymienionych powyżej systemów w ograniczonym zakresie świadczyć będzie dla nas firma Microsoft. Tym samym podstawowe problemy w obszarze instalacji i konfiguracji danego systemu rozwiązywać będziemy w ramach sesji z Microsoft, zaś z konkretnymi dostawcami poszczególnych rozwiązań będziemy się kontaktować tylko wtedy, gdy korporacja nie będzie w stanie nam pomóc. Podobnie rzecz ma się w kwestii problemów z wydajnością i działaniem sieci, przy czym w tym obszarze Microsoft świadczyć nam będzie jedynie rekomendacje mające zastosowanie do należącej do niego platformy i usług.

Zapowiedziane wsparcie dotyczy nie tylko wspomnianych systemów linuksowych, ale też wybranych technologii open source, takich jak języki PHP, Java i Python, baza danych MySQL, serwery webowe oraz aplikacji Apache i Tomcat, a także framework Wordpress. Poza problemami związanymi bezpośrednio z platformą Azure, Microsoft pomoże nam rozwiązać trudności związane z instalacją i konfiguracją tych rozwiązań, błędami napotkanymi podczas ich wdrażania i wykonywania czy problemami z wydajnością.

Microsoft zastrzega sobie jednak, że przedstawiona tu lista systemów i rozwiązań w ramach ciągłej ewaluacji bieżącego zapotrzebowania może w przyszłości ulec zmianie.

Krzysztof Kapustka
27 lipca 2015, 22:47
1 293
Odsłony
Krzysztof Kapustka
27 lipca 2015, 22:47
1 293
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.