Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Co nowego w Sklepie Windows?

Co nowego w Sklepie Windows?

Microsoft bardzo ciężko pracuje nad swoim nowym, ujednoliconym Sklepem Windows. Firma nie tylko stara się doprowadzić do porządku oferowane z jego poziomu programy firm trzecich, ale przede wszystkim wprowadza do niego nowe funkcje w zakresie wyszukiwania i pozyskiwania aplikacji, dedykowane zarówno klientom końcowym, jak i deweloperom oprogramowania.

O wprowadzonych do Sklepu nowościach napisał dziś na blogu Microsoft pracujący dla firmy Bernardo Zamora. Jak wynika z treści jego wpisu, główne zmiany w sklepie poczyniono w mechanizmie wyszukiwania aplikacji. Wyniki poszukiwań będą się teraz prezentować nieco inaczej niż do tej pory, gdyż będą one optymalizowane w zależności od rodzaju wyszukiwanej treści. Mówiąc bardziej szczegółowo, ukierunkowane do tej pory na ogólne wyszukiwanie sieciowe algorytmy wyszukiwania zoptymalizowano pod kątem wynajdywania aplikacji, gier, filmów i muzyki. Przy generowaniu wyników pod uwagę będą teraz brane takie czynniki, jak oceny i recenzje aplikacji, słowa kluczowe, całkowita liczba pobrań czy ogólne zainteresowanie aplikacją.

Wiele z zapowiadanych przez firmę zmian nadal znajduje się w fazie produkcji. Przykładowo dostępne w sklepie listy, nawet te prezentujące wyniki wyszukiwań użytkownika, poszczególne elementy wyświetlają w formie czterech kategorii, występujących po sobie zawsze w tej samej kolejności: aplikacje, gry, muzyka i filmy. Obecna w Sklepie Windows 8 lista najbardziej dochodowych aplikacji nie będzie dostępna w nowym sklepie jeszcze przez jakiś czas. Z kolei system rekomendacji aplikacji może nieprawidłowo sugerować użytkownikom również te programy, które już zainstalowali oni w swoim systemie. Wszystkie wspomniane tu braki i niedociągnięcia mają zostać usunięte w przyszłej aktualizacji sklepu.

Jak informuje Zamora, wszystkie dotychczasowe łącza w aplikacjach przekierowano na nowy adres sieciowy Sklepu: apps.microsoft.com. W ramach witryny sklepu nie ma już możliwości instalacji oprogramowania. Wszystkie programy muszą być instalowane bezpośrednio z poziomu docelowego urządzenia. Również i tu Microsoft pracuje nad uzupełnieniem pewnych funkcjonalności, takich jak wyświetlanie informacji o wersji aplikacji, kompatybilności z urządzeniami czy datą ostatniej aktualizacji programu - elementy te nie są obecnie dostępne w witrynie. Ponadto na chwilę obecną wylogowanym użytkownikom mogą się pojawiać zdublowane elementy, gdyż w takiej sytuacji Sklep wyświetla osobno programy w wersji mobilnej, a osobno w wersji stacjonarnej.

We wpisie pojawiła się też wzmianka dotycząca systemu oceniania i recenzji. Wszystkie dotychczasowe oceny i opinie zostały już zmigrowane na nową platformę, przy czym integracja nowego i starego systemu działać będzie tylko w jedną stronę - użytkownicy Windows 10 będą mogli sprawdzać opinie o programach dla Windows 8, ale użytkownicy tego systemu nie będą mieć dostępu do systemu oceniania aplikacji Windows 10. Oczywiste jest, że zmianom uległy same algorytmy sortowania ocen i recenzji, ale nie będziemy tu ich przytaczać. Dodamy jeszcze tylko, że na podstawie dostępnych filtrów możliwe będzie wyszukiwanie recenzji zarówno w samej aplikacji, jak i w sieciowej wersji Sklepu, zaś aplikacje łączone, czyli programy dostępne zarówno na Windows 10, jak i na Windows 10 Mobile, prezentowane będą jako pojedynczy program z wieloma pakietami. Ocena któregokolwiek z nich będzie stosowana do aplikacji jako całości.

29 lipca, tj. w dzień premiery Windows 10, deweloperzy otrzymają dostęp do zaktualizowanej biblioteki .NET Native, ale co ważniejsze, będą już mogli wysyłać do Sklepu swoje nowe, uniwersalne aplikacje Windows 10.

Jeśli zamierzacie przetestować nowe możliwości Sklepu Windows to pamiętajcie, że z dniem dzisiejszym Microsoft wymaga od Was posiadania kompilacji systemu o numerze co najmniej 10240.

Krzysztof Kapustka
25 lipca 2015, 13:07
1 878
Odsłony
Krzysztof Kapustka
25 lipca 2015, 13:07
1 878
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.