Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft Azure: Garść nowych funkcji i dwa k...

Microsoft Azure: Garść nowych funkcji i dwa kolejne centra danych

Microsoft planuje budowę dwóch kolejnych centrów danych Azure, które ulokowane zostaną w Kanadzie - jeden w Toronto, drugi w Quebecu. Lokalizacje te zostały wybrane po ponad siedmiu latach negocjacji z tamtejszym rządem federalnym, któremu to służyć mają owe farmy serwerów. Jako że wspomniane centra nie będą hostować obciążeń zwykłych konsumentów, a jedynie kanadyjskich agencji rządowych, informację tę podajemy jedynie jako ciekawostkę, która jednocześnie pokazuje stale rosnące zainteresowanie usługami w chmurze Microsoftu.

Teraz jednak skupmy się na zapowiedzianych dla Azure nowościach, które mają jeszcze bardziej wzbogacić i pchnąć do przodu wizję korporacji w zakresie dostarczenia na rynek najbardziej kompletnej i otwartej infrastruktury chmury.

To, co wyróżnia dziś rozwiązania korporacji na tle konkurencji, to najbardziej wyczerpujący zestaw ofert, rozciągający się od usług typu Iaas i PaaS, poprzez lokalne centra danych, aż po środowiska hybrydowe ze wsparciem zarówno dla systemów Windows, jak i systemów linuksowych. Ogłoszone dziś nowości dotyczą kwestii rozszerzenia możliwości chmury hybrydowej poprzez nowe narzędzia zarządzania i dostępności, a także stanowią dalsze usprawnienia w zakresie hiperskalowalnej chmury.

Usprawnienia w chmurze hybrydowej

Z uwagi na dużą popularność rozwiązania chmury hybrydowej, Microsoft postanowił wprowadzić do komponentu Azure Site Recovery wsparcie dla nowych, heterogenicznych obciążeń, upraszczając tym samym odzyskiwanie, zarządzanie i migrowanie mieszanych środowisk.

Wszystko to za sprawą technologii automatyzacji pozyskanej w ramach ubiegłorocznego przejęcia firmy InMage, która po drobnych modyfikacjach pozwolić ma na dokonywanie migracji z usług AWS do Azure oraz odzyskiwanie wirtualnych (VMware) i fizycznych serwerów. Ponadto realizujący tę drugą funkcję komponent Azure Site Recovery trafić ma wkrótce w ręce klientów pakietu Microsoft Operations Management Suite, który rozszerza funkcjonalność narzędzi z rodziny System Center oraz wspomaga proces zarządzania i ochrony obciążeń roboczych, bez względu na ich położenie.

To nie jedynie usprawnienia w zakresie infrastruktury i zarządzania chmurą hybrydową, na jakie możemy liczyć w najbliższym czasie. Microsoft już zapowiada kolejne nowości, które powinny ujrzeć światło dzienne w ciągu kilku nadchodzących miesięcy.

Usprawnienia w obszarze hiperskalowalności chmury Azure

O tym, że chmura Azure wykorzystuje potencjał hiperskalowalnego przetwarzania nie trzeba nikogo przekonywać. Już dziś dostęp do dziesiątek tysięcy rdzeni obliczeniowych można w tej technologii otrzymać zwyczajnie za pomocą pojedynczego kliknięcia, a wkrótce Azure pozwoli na jeszcze więcej, dzięki zapowiedzianym w tym obszarze nowościom. Należą do nich technologia Linux Remote Direct Memory Access (RDMA), Azure Batch oraz HPC Pack 2012 R2 Update 2. Omówmy je odrobinę bardziej szczegółowo:

Zdalny bezpośredni dostęp do pamięci - wykorzystujący interfejs MPI firmy Intel - jest teraz możliwy także w przypadku korzystania z systemów linuksowych. Warto tu przypomnieć, że Microsoft jest w tej chwili jedynym dostawcą chmury na rynku, który oferuje rozwiązanie RDMA. Dzięki niemu komunikacja pomiędzy maszynami przy wykorzystaniu sieci InfiniBand cechuje się opóźnieniami na poziomie mniej niż 3 mikrosekund i przepustowością przekraczającą 3,5 Gbps.

Usługa Azure Batch, która właśnie wyszła z fazy beta, umożliwia wykonywanie wysoce skalowalnych i wydajnych obliczeniowo scenariuszy Azure. Będzie ona szczególnie przydatna dla tych klientów, którzy nie mają czasu na zarządzanie i utrzymywanie klastrów obliczeniowych, lecz skupiają się jedynie na oczekiwanych wynikach. Batch wykorzystywany jest do wielu różnych zadań, od kodowania materiałów wideo, aż po rozwiązania modelowania ryzyka. Główną zaletą tej usługi jest optymalizacja zasobów, która pozwala w niektórych przypadkach obniżyć ich wykorzystanie nawet o 40 procent.

Trzecia nowość to wspomniany już zaktualizowany HPC Pack, umożliwiający uruchamianie w chmurze Azure linuksowych maszyn wirtualnych. Dzięki niemu mamy możliwość tworzenia i zarządzania wydajnymi klastrami w korzystny dla nas sposób - lokalnie, całkowicie w chmurze lub w formie środowiska hybrydowego. Dotychczasowe środowiska HPC można w prosty sposób rozciągnąć na Azure zwiększając ich obecne możliwości, lub też postawić je tam całkowicie od zera, wykorzystując maksymalnie potencjał chmury Microsoftu.

Krzysztof Kapustka
11 lipca 2015, 16:57
1 195
Odsłony
Krzysztof Kapustka
11 lipca 2015, 16:57
1 195
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.