Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Klienty pocztowe Microsoftu w końcu ze wsparc...

Klienty pocztowe Microsoftu w końcu ze wsparciem dla protokołu TLS

Wbudowana w systemy z rodziny Windows 8 nowoczesna aplikacja Poczty obsługuje połączenia szyfrowane realizowane wyłącznie w ramach protokołu SSL. Jako że ten 20-letni już protokół ze względu na niski poziom bezpieczeństwa wycofywany jest z serwerów pocztowych na rzecz nowszego protokołu TLS, by zapewnić użytkownikom dalszą łączność z serwerami pocztowymi IMAP, wsparcie dla protokołu SSL zostało w końcu zaimplementowane w uniwersalnej aplikacji Poczta systemu Windows 10 oraz kliencie Poczta Outlook dla Windows 10 Mobile.

Jak donosi serwis blogowy Aeyoun, implementacja wsparcia dla protokołu TLS została dokonana na szybko, i mimo że przyszło nam na nią czekać prawie trzy lata, nadal nie jest to domyślny sposób komunikacji w kliencie Microsoftu. Tak więc zanim aplikacja przerzuci się na TLS, próbuje nawiązać połączenie szyfrowane za pośrednictwem protokołu SSL na najpopularniejszym dla niego porcie 993. Jeśli ten sposób zawiedzie, podejmowana jest jeszcze próba połączenia SSL na porcie 143, a dopiero potem zmiana na dużo bezpieczniejszy TLS. Ręczna zmiana portu na 143 pozwoli nam wyeliminować podjęcie tej pierwszej próby, jednak aplikacja nadal sprawdzać będzie gotowość serwera do nawiązania szyfrowanej komunikacji przy użyciu SSL. Co prawda mało jest już serwerów z otwartym portem 143 dla SSL przez co aplikacja szybko przełączy się na nowy protokół, jednak na tym etapie Microsoft powinien już zmienić domyślny sposób nawiązywania komunikacji. Oczywiście istnieje możliwość jawnego wyłączenia SSL z poziomu ustawień zaawansowanych, ale nie każdy użytkownik wie, jak tego dokonać.

Wsparcie dla TLS nie zostało jeszcze udokumentowane przez Microsoft, więc być może w finalnej wersji Windows 10 powyższa sytuacja ulegnie pozytywnej zmianie. Nie wiadomo natomiast, czy obecne klienty pocztowe dostępne w Windows 8, Windows 8.1 i Windows Phone 8 również otrzymają uaktualnienie do TLS. Być może Microsoft nie będzie musiał ich aktualizować, gdyż większość użytkowników tych systemów (pomijamy tu bardziej popularny Windows 7), zdecyduje się szybko przejść na nową wersję Windows.

Krzysztof Kapustka
9 lipca 2015, 14:07
1 656
Odsłony
Krzysztof Kapustka
9 lipca 2015, 14:07
1 656
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.