Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Poważne zmiany w sposobie licencjonowania Win...

Poważne zmiany w sposobie licencjonowania Windows 10

W miniony weekend Microsoft ogłosił, że kolejne buildy Windows 10: Insider Preview będą wymagały od testerów zalogowania na koncie Microsoft (niemniej jednak w przypadku finalnej wersji nie będzie to obligatoryjne). To jednak nie wszystko. Zaktualizowane oświadczenie o bezpłatnej migracji do Windows 10 wywołało niemałą burzę, jako że zaistniały nowe potencjalne sposoby na otrzymanie darmowej kopii systemu.

W czym rzecz? Uczestnicy programu Windows Insider otrzymają możliwość aktualizacji Windows 10: Insider Preview do pełnej wersji - tak samo jak użytkownicy Windows 7 i Windows 8.1 - 29 lipca tego roku. Oznacza to, że posiadanie oryginalnego klucza nie będzie już koniecznością. Wystarczy pobrać Windows 10 w formie obrazu ISO (np. build 10130), dokonać czystej instalacji, a następnie zaktualizować do pełnej wersji po 29 lipca i... mamy już darmowy Windows 10. Gdy dokładnie przeczytamy oświadczenie Microsoftu, możemy dojść do interesujących wniosków. W poście czytamy: "warto podkreślić, że jedynie osoby korzystające z legalnego Windows 7 lub Windows 8 mogą dokonać aktualizacji do Windows 10 w ramach oferty bezpłatnej aktualizacji". Jednocześnie nie padło ani jedno zdanie, dotyczące sposobu, w jaki firma zamierza zweryfikować (o ile w ogóle zamierza!), czy Insiderzy w programie Windows 10 posiadają legalne kopie Windows 7 lub Windows 8.1.

Windows 10

Jak wynika z historii edycji posta Microsoft usunął następujące kwestie: "O ile uruchamiacie build Insider Preview i połączycie go z MSA [konto Microsoft], użytego do rejestracji, otrzymacie finalną wersję Windows 10, która pozostanie aktywowana. Gdy pomyślnie zainstalujecie ten build i aktywujecie go, będziecie mogli dokonać czystej instalacji na tym PC z finalnego nośnika, jeśli chcecie zacząć od nowa". Może to oznaczać, że także użytkownicy Windows XP czy Visty, posiadający Windows 10: Insider Preview, zainstalowany na drugiej partycji lub maszynie wirtualnej, mogą zaktualizować ów system do pełnej wersji. Kruczek w warunkach licencji, świadoma decyzja Microsoftu czy też piractwo - trudno jednoznacznie scharakteryzować ten scenariusz. Wydaje się jednak, że Microsoft wyraził się jasno, pisząc o Windows 7 i Windows 8.1. Sęk w tym, że nie jest znany sposób weryfikacji licencji w przypadku upgrade'u z poziomu Windows 10: Insider Preview.

Dla użytkowników oznaczałoby to opcję zalegalizowania systemu bez konieczności uprzedniego posiadania legalnej licencji jakiejkolwiek wersji Windows. Microsoft z kolei może liczyć na sporą bazę użytkowników, przyciągniętych darmową ofertą.

Aktualizacja 23.06.2015, 1:11 AM:
Microsoft w kolejnej aktualizacji posta zdaje się rozwiewać wszelkie wątpliwości: "Nie jest to sposób, by otrzymać licencję [Windows 10] dla systemów Windows XP lub Windows Vista. Jeśli wasz system zostanie zaktualizowany z poziomu oryginalnego Windows 7 lub Windows 8.1, licencja pozostanie aktywna. Jeśli nie, będzie wymagany powrót do poprzedniej wersji systemu lub nabycie nowej licencji Windows 10. Jeśli nie powrócicie [do wcześniejszego systemu] lub nie nabędziecie nowej licencji, cykl życia builda ostatecznie wygaśnie".

Krzysztof Sulikowski
22 czerwca 2015, 16:58
3 738
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
22 czerwca 2015, 16:58
3 738
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.