Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Z czym będą musieli się pożegnać użytkownicy ...

Z czym będą musieli się pożegnać użytkownicy Windows 10?

Od jesieni ubiegłego roku poznajemy coraz więcej nowych funkcjonalności Windows 10. Przybywają ustawicznie wraz z kolejnymi buildami poglądowymi lub są dopiero zapowiadane przez Microsoft. Jako że mamy tu do czynienia z zupełnie nową generacją systemu Windows, niektóre elementy ze starszych wersji przestaną być dostępne. Dziś już wiemy, z czym przyjdzie się pożegnać użytkownikom, którzy zdecydują się na uaktualnienie do Windows 10.

Tworząc nowe systemy Microsoft zwykle pozbywa się przestarzałych funkcji i aplikacji na rzecz nowych. Tak stało się m. in. z przeglądarką Edge, która nie przejmuje pełnego spadku po IE. Niektóre technologie są już mało wydajne, nie spełniają wymagań współczesności a ich praca nie jest odpowiednio zabezpieczona. Zobaczmy, jakich rzeczy nie znajdziemy w Windows 10:

 • Jeśli używamy Windows 7 Home Premium, Windows 7 Professional, Windows 7 Ultimate, Windows 8 Pro z Media Center lub Windows 8.1 Pro z Media Center, po instalacji Windows 10 program Windows Media Center nie będzie dostępny.
 • Do oglądania filmów DVD wymagane jest oddzielne oprogramowanie.
 • Gadżety pulpitu z Windows 7 nie będą obecne w Windows 10.
 • W przypadku Windows 10 Home aktualizacje w Windows Update stają się dostępne automatycznie. Użytkownicy wersji Pro i Enterprise będą mogli je odraczać.
 • Pasjans, Saper i Kierki nie będą dostępne jako samodzielne tytuły. Gry karciane w nowych wersjach pojawią się w dołączonej aplikacji Microsoft Solitaire Collection, z kolei Sapera znajdziemy pod nazwą Microsoft Minesweeper.
 • Posiadacze napędu dyskietek, podpiętego przez USB, będą musieli pobrać odpowiednie sterowniki z Windows Update lub strony producenta.
 • Jeśli zainstalowaliśmy pakiet Windows Live Essentials, aplikacja OneDrive zostanie połączona ze skrzynką.

Windows 7

Poszczególne elementy systemu mogą trafiać na śmietnik historii z różnych powodów. Jeśli jesteśmy wyjątkowo przywiązani do którejś z wyżej wymienionych funkcji, możemy już dziś rozpocząć poszukiwania alternatywnych rozwiązań, których w sieci znajdziemy bez liku. Najnowsze, legalne wersje popularnych aplikacji znajdziecie m. in. w naszym dziale Pliki.

Krzysztof Sulikowski
1 czerwca 2015, 22:08
3 214
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
1 czerwca 2015, 22:08
3 214
OdsłonyKomentarze

Z tym DVD to ostro przesadzili, ten nowy odtwarzacz filmów powinien mieć taką opcję, przecież nie jest to chyba duży problem nawet licencyjny dla takiej firmy.
mg, 2 czerwca 2015, 08:51
Opierając się na artykule z 2011 roku odnośnie wyłączenia z systemu Windows 8 funkcji odtwarzania DVD wygląda to następująco: Produkując oprogramowanie komercyjne Microsoft musi płacić za licencje obu wymaganych do odtwarzania DVD komponentów - dekodera wideo MPEG-2 i dekodera dźwięku Dolby Digital. W przypadku tego pierwszego koszty wynoszą 2 dolary za każdą kopię systemu Windows. Dokładne koszty tego drugiego dekodera nie są znane, ale za sam rok 2011, by móc wyposażyć w tę funkcjonalność Windows 7, Microsoft musiał zapłacić firmie Dolby Laboratories około 124 miliony dolarów. Opłaty te zostałyby zniesione, gdyby Windows był oprogramowaniem darmowym, tak jak np. odtwarzacz VLC.
Krzysiek, 2 czerwca 2015, 09:49
Rozuminiem, że jak zniknie Media Center to nie będzie możliwości odtwarzania na kompie DVB-T, Czytając nowinki to dochodzę do przekonania, że MS wypuszcza na rynek totalnego golasa. chcesz zrobić coś więcej kup potrzebne graty.
cendre, 7 czerwca 2015, 09:26
I trafiłeś w sedno, model biznesowy owładnął Microsoftem - słupki itp.
iCTOrn, 8 czerwca 2015, 21:11

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

 • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
 • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
 • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
 • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
 • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.