Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Kompilacja numer 10130 - nad czym musi jeszcz...

Kompilacja numer 10130 - nad czym musi jeszcze popracować Microsoft?

Choć najnowsza kompilacja Windows 10 o numerze 10130 wydaje się co prawda działać znacznie lepiej i stabilniej niż jej wszyscy poprzednicy, to nadal nie jest to oprogramowanie, na którym można by bez przeszkód wykonywać swoje zawodowe obowiązki. Część z zawartych w niej błędów zostało już co prawda wykrytych i udokumentowanych przez Microsoft, jednak do osiągnięcia pełnej stabilności systemu konieczne będzie wsparcie ze strony testerów programu Windows Insider. Ci już zgłaszają korporacji wykryte przez siebie błędy, dzięki czemu (miejmy nadzieję) firma będzie w stanie wyeliminować je jeszcze przed premierą systemu.

Jak informuje Microsoft, w udostępnionej właśnie kompilacji możemy napotkać na poniższe problemy:

  • Aplikacja Poczta ulega awarii na skutek błędu pamięci, a przy tym często nie synchronizuje wiadomości podczas pracy w tle. Dedykowana tym problemom poprawka ma zostać wkrótce udostępniona w usłudze Windows Update.
  • Wysuwane panele wybranych funkcji, takie jak panel usługi Cortana czy panele dedykowane menu Start, Centrum akcji czy ustawieniom baterii i sieci, mogą przestać się otwierać. Często jednak panele te odblokowują się po kilku próbach, przez co do czasu wydania odpowiedniej łatki Microsoft prosi użytkowników o odrobinę więcej cierpliwości przy ich wykorzystywaniu.
  • Znane są również problemy z połączeniami bezprzewodowymi, które mogą po prostu zostać zerwane z powodu znanej już przez korporację przyczyny. W razie wystąpienia takiego problemu konieczne jest niestety ponowne uruchomienie komputera.

To na razie trzy opublikowane przez Microsoft błędy kompilacji 10130, jednak lista zawartych w niej usterek jest znacznie dłuższa, o czym informują już jej pierwsi użytkownicy. Testerzy skarżą się na problemy z działaniem przeglądarki Google Chrome (tu możemy pożartować, że być może Microsoft chce nas zmusić do testowania przeglądarki Edge), brak możliwości wprowadzenia statycznego adresu IP (funkcja DHCP zdaje się działać prawidłowo), problemy związane ze sterownikami dźwięku, wspomniany już brak możliwości otwarcia menu Start, nieprawidłowości pracy programów antywirusowych, czy w końcu dziwne błędy powłoki explorera pojawiające się w czasie zamykania lub ponownego uruchamiania systemu.

Znane są także błędy powodujące uruchamianie kilku instancji wybranych okien (np. Eksploratora plików), doprowadzające do zawieszeń po kliknięciu pewnych elementów paska zadań, czy ukazujące liczne niedociągnięcia w interfejsie użytkownika.

Jak widać nowej kompilacji Windows 10 daleko jeszcze do kandydata na wersję RTM, mimo że jest to jedno z najlepszych do tej pory wydań tego systemu. Jeśli testujecie kompilację 10130 we własnym zakresie i napotkaliście błąd, którego tu nie opisaliśmy, dajcie nam o tym znać w komentarzach i nie zapomnijcie powiadomić o jego wystąpieniu firmy Microsoft. W końcu to w dużej mierze od nas - testerów Windows Insider - zależy, jak dopracowany system otrzymamy za kilka tygodni.

Krzysztof Kapustka
30 maja 2015, 17:30
2 626
Odsłony
Krzysztof Kapustka
30 maja 2015, 17:30
2 626
OdsłonyKomentarze

brak dzwięku sound blaster zx syf a nie kompilacja
ttt, 30 maja 2015, 23:49
Odnoszę wrażenie że z kompilacji na kompilacje jest gorzej. Z estetyką, stabilnością i funkcjonalnością. Chyba najlepiej było na starcie. Teraz to jest niestabilny groch z kapustą.
jw, 31 maja 2015, 16:15
Potwierdzam. 10130 wygląda na najgorszą kompilację jak dotychczas. Brak WiFi, brak dźwięku. Dalej nie wchodziłem, ale opcja powrotu do 10122 to następna katastrofa. Użytkownik z uprawnieniami Admina nie ma Menu Start i opcji z dolnej belki. Użytkownik bez uprawnień admina ma belkę i Menu Start, ale na dysku Win dodał mu 5 (piątkę) do nazwy - najwyraźniej w rejestrze figuruje bez 5, bo nie można podejrzeć plików. Słowem - bu..el!
jo, 1 czerwca 2015, 23:52
Po pierwszym otwarciu menu start nie działa auto ukrywanie paska
janbach, 2 czerwca 2015, 21:44
Co rusz "WHEA Uncorrectable Error", i tak naprawdę nie wiem o co chodzi, komputer sprzętowo skonfigurowany prawidłowo, system świeżo zainstalowany - 10130, wolny od wirusów i innych robaków - a i tak nie działa jak powinien
Paweł, 9 czerwca 2015, 01:51
System nie uruchamia sie prawidlowo. Uruchamia sie jedynie przez Bios.
adp1709@gmail.com, 13 czerwca 2015, 20:50

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.