Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Importowane aplikacje iOS i Android z ogranic...

Importowane aplikacje iOS i Android z ograniczeniami w Windows 10

Microsoft podczas tegorocznej konferencji Build zapowiedział wsparcie Windows 10 dla kodu iOS i Android poprzez specjalne pakiety SDK, dostępne dla deweloperów. W praktyce oznacza to, że proces importowania aplikacji z tych środowisk jest bardzo łatwy i niemal w pełni zautomatyzowany. Już wkrótce możemy się spodziewać, że nasze ulubione aplikacje z Androida czy iPhone'a uruchomimy na PC lub smartfonie z Windows 10. Jakie ograniczenia kryją się za projektem "Astoria"?

Jak sugeruje Kevin Gallo z Microsoft, wsparcie dla kodu zewnętrznych platform ma raczej na celu zapełnienie tzw. "app-gap", czyli niedostatku niektórych pożądanych aplikacji w Sklepie Windows. Najprawdopodobniej nie będzie to długoterminowa strategia, prowadzona przez Microsoft. Dlaczego? Już spieszymy z wyjaśnieniami.

Windows 10 wprowadził standard Continuum - język projektowy, który zakłada skalowanie elementów interfejsu w taki sposób, by zawsze były dopasowane do rozmiarów ekranu i specyfiki urządzenia. Continuum jest dostępny przede wszystkim dla natywnych aplikacji Windows 10, co może ograniczać w pewien sposób importowane aplikacje. Jak mówi Kevin Gallo, "Komunikatory i aplikacje wiadomości, które pozostają głęboko zintegrowane z procesami w tle, mogą prawdopodobnie mieć problemy z uruchamianiem się".

Wspomniane narzędzie Project Astoria SDK pozwala niejako "przetłumaczyć" aplikacje z Androida na "język" Windows 10. Jeżeli aplikacje w dużym stopniu opierają się na specyficznych funkcjach środowiska Android, mogą nie działać prawidłowo w Windows 10. Nie jest to bynajmniej ograniczenie, intencjonalnie wprowadzone przez Microsoft. Z nieco podobną sytuacją spotkali się twórcy Portany, próbując ręcznie stworzyć odpowiednik Cortany dla Androida. Nieco lepsza sytuacja czeka aplikacje, importowane z iOS. Continuum może nie wspierać niektórych funkcji, charakterystycznych dla iOS, niemniej jednak mówi się, że importowane z iPhone'a aplikacje będą lepiej zintegrowane z usługami Windows. Project Islandwood SDK ma zapewnić deweloperom iOS więcej opcji na poziomie importowania, wliczając w to możliwość publikowania aplikacji w wielu odsłonach (mobilnej, PC, tabletowej, Xbox) Sklepu Windows jednocześnie.

Z pewnymi ograniczeniami można będzie się spotkać, uruchamiając portowane aplikacje mobilne na dużym ekranie. W przypadku aplikacji, zaprojektowanych z myślą o niewielkich urządzeniach, "doświadczenie użytkownika może być właściwe na platformie desktop, jednak nie będzie przyzwoite na całym spektrum [możliwości]" - dodaje Gallo. Umożliwienie łatwego przenoszenia aplikacji z iOS i Androida do Windows 10 przede wszystkim pozwoli deweloperom zaoszczędzić czas i pieniądze. Jak sugeruje Gallo, w szerszej perspektywie "może to nie być efektywnym doświadczeniem".

Krzysztof Sulikowski
13 maja 2015, 12:44
2 493
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
13 maja 2015, 12:44
2 493
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.