Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

To już oficjalne: Windows 10 będzie "ostatnim...

To już oficjalne: Windows 10 będzie "ostatnim Windowsem"

Choć mówiło się o tym od wielu miesięcy, dopiero teraz zostało to potwierdzone: Windows 10 będzie ostatnią wersją Windows w tradycyjnym znaczeniu tego słowa. Na czym to ma polegać? Microsoft zamierza porzucić cykl wydawania głównych wersji Windows - jak XP, Vista, 7, 8 itd. - by skupić się na dostarczaniu aktualizacji dla jednego, finalnego systemu.

Microsoft postanowił zakończyć tradycyjny cykl wydawniczy Windows przede wszystkim z uwagi na szybką ewolucję świata mobilnego, która wymaga częstych aktualizacji. Firma postanowiła więc skupić się na Windows 10, który stanie się bazą dla wszystkich urządzeń - tabletów, komputerów osobistych czy smartfonów - jednocześnie nieustannie otrzymując aktualizacje i nowe funkcjonalności, czyniące z niego poważneo konkurenta na scenie technologicznej.

Windows

Pierwszą dużą aktualizacją Windows 10 będzie Redstone, który ukaże się w 2016 r. Skala zjawiska będzie najprawdopodobniej przypominać aktualizację Windows 8.1 lub - jak niektórzy sugerują - Windows 11 czy nawet 12. Tymczasem niezależne źródła donoszą, że będzie to nadal ten sam Windows 10.

Pozostaje oczywiście pytanie, jak długo można utrzymywać taki stan rzeczy? Microsoft prognozuje możliwy rozwój technologii na najbliższe lata, niemniej jednak wydaje się, że dopiero rozpoczynająca się era Windows 10 także się kiedyś zakończy. Co będzie dalej? Tego niestety nie wiemy... A wy, drodzy Czytelnicy, jak sądzicie? Czy cykl aktualizacji jednego systemu może przetrwać próbę czasu?

Krzysztof Sulikowski
8 maja 2015, 21:11
5 038
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
8 maja 2015, 21:11
5 038
Odsłony



Komentarze

Wszystko zależy od tego jak finalnie będzie wyglądał W10 w dniu premiery oraz jakie zmiany będą wprowadzały aktualizacje. Jednak jeśli W10 podobnie jak W8 zostanie chłodno przyjęty przez użytkowników to może się okazać, że W7 będzie żył dłużej niż XP :-)
mazdamer, 8 maja 2015, 22:34
Najlepsze w tym całym biznesie Microsoftu jest to, że sprzedaje się produkt ( Vista, Win.8 i Win.8.1) niepełnowartościowy. Te systemy mają problemy same ze sobą, a gdy mają już obsłużyć jakieś oprogramowanie to jest tragedia. Zakupiłem laptopa z pre-instalowanym 8.1 i najlepiej wychodzi mu przesuwanie kafelków i obsługa gier ze sklepu Windows, bo już na aktualizacjach dostał zadyszki, jak stary dziadek. Ups! Dziadkowie mogą się obrazić.
lonialomax, 9 maja 2015, 00:00
@lonialomax: to wywal najpierw preinstalowane przez producenta lapka badziewia :) to powinno być w instrukcji obsługi większości lapków. po włączeniu zrobić czystą instalację systemu ;) na i5 12gb ram śmiga jak rakieta 0 problemów jedyny problem jaki miałem to stara drukarka sieciowa w firmie LJ1100 AFIR ale ominąłem to przez virtualboxa Nie mam nic do zarzucenia 8.1 a kafelków nie oglądam i nie korzystam ze sklepu microsoft. czesciej steam origin i blizzard
clair, 9 maja 2015, 21:59
Korzystam z Windows 7 w pracy. W domu wszędzie 8. Jak dla mnie Windows 8 jest znacznie szybszy i ładniejszy. Nigdy bym nie wrócił do poprzednich wersji Windows. A już na mojej hybrydzie bez Win 8 to już byłaby masakra. Nigdy nie rozumiałem zachwytów nad Windows 7. Dla mnie to jest gorszy system. Windows 10 to strzał w dziesiątkę ??
Mizman, 10 maja 2015, 10:43
Odp. Zdecydowanie strzał w dziesiątkę !
Mizman, 10 maja 2015, 10:45
Dlaczego po prostu nie nazwą tego systemu inaczej? Skoro kolejne, duże "aktualizacje" mają go przeistoczyć w potencjalnego Win 11 czy Win 12, to lepiej aby taki system od początku miał zupełnie inną nazwę, bez żadnych cyferek.
hariusz, 10 maja 2015, 14:20
Windows 10 to Vista po wielu zmianach, ms się ostro zakręcił w siódemkach i ósemkach, jak zwykle naszym kosztem ()sterowniki itp. nie nadążają), ale jest i kilka plusów, takich jak możliwość instalacji na dowolnym komputerze, a nie szarpanie się z oem, stabilność i prostota (którą z resztą wymusiły tablety). Problem to to, że ms chce zmusić nas użytkowników do posiadania systemu "wirtualnego" tylko z aktualizacją sieciową, a powinien wydawać za darmo okresowe wersje stabilne, albo płacić mi za Internet, skoro tylko tak będę miał zaktualizowany system!
luk72, 10 maja 2015, 18:04
W10 ostatnim Windowsem? To taki sam błąd jak kafle. Przypomina mi się że komputery PC miały być rozbudowywalne. Tzn. pojawia się nowa karta graficzna? wymieniamy ją i mamy lepszy komputer. Okazało się to błędem. Po pierwsze inne części też się zużywają a po drugie nigdy nie wiemy czego będą wymagały technologie przyszłości. Podobnie tu. Będą łatać W10 w nieskończoność? Szybko okaże się że pewne idee zaczną nieprzystawać do nowych technologii. To błędne rozumowanie. Niemniej czekam na W10. Jeżeli będzie możliwa tylko wersja wirtualna nie działająca bez połączenia z internetem (tak słyszałem) to nie wchodzę w to. Mam nadzieję że się opamiętają i tak nie będzie.
Paweł, 12 maja 2015, 08:56
Zgadzam się, że to błędne rozumowanie z ,, dużymi aktualizacjami". Przyszłością będzie jeden stabilny i mały system na każdym urządzeniu, który będzie komunikował się z ,,chmurą" w której będzie się znajdował główny system. Nie będzie nas interesowała nazwa czy jaki numer ma system, ale jakie usługi będzie on oferował. Prace nad nim i udoskonalanie nie będą nawet widoczne dla zwykłego użytkownika, za to pewnie będzie płatny jako usługa .
miron, 13 maja 2015, 12:53