Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Uniwersalne aplikacje Windows - to jeszcze ni...

Uniwersalne aplikacje Windows - to jeszcze nie koniec!

Czas na kolejny wgląd w Universal Windows Platform - nowy standard projektowania, dzięki któremu wszystkie aplikacje Windows 10 zostaną zoptymalizowane do urządzenia, na którym są otwierane - PC, tablecie czy smartfonie. Jak półżarten stwierdził David Treadwell, jedną z najbardziej nielubianych przez deweloperów cech Modern UI był obligatoryjny tryb pełnoekranowy. Na tablecie lub smartfonie mogło to się prezentować dobrze, ale co mieli powiedzieć posiadacze PC z wieloma monitorami?

Microsoft przywrócił więc rzecz, która powstała jeszcze w 1986 r. - modyfikowalne pod względem rozmiaru okna aplikacji. Z tego przecież słynie Windows, prawda? Universal Windows Platform to standard, obejmujący nie tylko tablety, smartfony czy platformę desktop, ale także Xbox i wiele innych urządzeń. Xbox One posiada dwa dedykowane procesory, dzięki którym może działać jak standardowy PC, przez co będzie w stanie uruchamiać uniwersalne aplikacje Windows 10.

Build 2015

Jak zapowiadają prelegenci, kontrolki Pivot, charakterystyczne dla horyzontalnej orientacji zawartości ekranu w Windows Phone, stały się dostępne dla wszystkich urządzeń z Windows 10. To kolejny przykład na całkowitą unifikację nowego systemu. Kontrolowanie zawartości ekranu za pomocą przeciągnięć palcem na ekranie będzie działać niezależnie od jego rozmiaru. Wszystkie opcje kontrolowania będą dostępne dla wszystkich urządzeń. Potrzebujesz menu? Otrzymasz je zoptymalizowane dla klawiatury i myszy bądź ekranu dotykowego - w zależności od potrzeb i specyfiki platformy.

Universal Windows Platform pozwoli deweloperom pisać w ramach jednego API, by stworzyć jeden pakiet, zgodny ze wszystkimi urządzeniami. Rozpoznawanie właściwości i języka projektowania przez Windows 10 gwarantuje, że dany program wystarczy napisać tylko raz. "Twój kod nadal działa. Twoje koncepcje nie znikają" - mówią przedstawiciele Microsoft.

Co dalej? Deweloperzy nadal mogą kodować w swoim ulubionym języku - C, C++, Java - to bez znaczenia. Możemy drukować z telefonu. Cortana jest wszędzie... podobnie jak hologramy!

Krzysztof Sulikowski
30 kwietnia 2015, 18:39
2 314
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
30 kwietnia 2015, 18:39
2 314
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.