Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 z nowymi opcjami prywatności

Windows 10 z nowymi opcjami prywatności

Wydany wczoraj build 10061 dostarczył do Windows 10 kilku ciekawych rozwiązań, o których pisaliśmy już wcześniej. Część z nich została wyszczególniona na oficjalnej liście Microsoftu, podczas gdy pozostałe musimy odkrywać sami. Do tej grupy należą nowe ustawienia prywatności, dotyczące konta użytkownika, wiadomości oraz urządzeń, korzystających z łączności bezprzewodowej.

Nowości możemy zobaczyć, udając się do zakładki Prywatność w aplikacji Ustawienia. Na liście dostępnych aspektów prywatności pojawiły się dwie nowe pozycje - Informacje o koncie oraz Urządzenia radiowe. Microsoft wprowadził też drobne zmiany nazewnictwa - pozycja Webcam to teraz Camera. Urządzenia radiowe (choć nazwa ta może wydać się nieco zwodnicza) dotyczą aplikacji, wykorzystujących urządzenia Wi-Fi czy Bluetooth. Użytkownik może tu zezwolić lub zabronić owym aplikacjom korzystania z rozwiązań bezprzewodowym. Druga opcja pozwala zdecydować, które aplikacje wymagać będą zgody użytkownika na korzystanie z tego typu urządzeń. Jeśli wczytamy się w opis funkcji, łatwo dojdziemy do wniosku, że nie zostały one jeszcze ukończone. Opisy, takie jak "Niekiedy aplikacje wymagają włączać i wyłączać te urządzenia radiowe pracy ich Magiczna" (sic!) sugerują, że Microsoft nie zdążył jeszcze dokładnie przetłumaczyć nowych treści. Niektóre z opisów pozostały też nieprzetłumaczone.

Prywatność

Prywatność

Informacje o koncie to kolejna nowość w buildzie 10061. Użytkownik może zdecydować, czy chce udostępniać aplikacjom swoją nazwę, awatara i inne informacje. Podobnie jak we wcześniej omówionym ustawieniu, także tutaj możemy zdecydować, które aplikacje muszą pytać o zgodę na dostęp do owych informacji, a które dodamy do listy zaufanych. Jest to rozwiązanie przejęte z systemów mobilnych, jednak wydaje się ono całkiem logiczne w Windows 10. Aplikacje 'Universal apps' czy też po prostu 'Aplikacje Windows' mają bowiem wiele wspólnego ze światem mobilnym - Windows 10 to wieloplatformowy system, wspierający i promujący zunifikowany standard aplikacji (dla odróżnienia od 'klasycznego' Win32, który de facto nadal jest obecny).

Obok całkiem nowych ustawień, Microsoft zaktualizował też zakładkę Wiadomości. Korzystając z tego ustawienia, użytkownik może zdecydować, czy zezwala aplikacjom czytać lub wysyłać wiadomości (SMS lub MMS) a także wybrać aplikacje, którym zezwolenie zostanie nadane odgórnie.

Krzysztof Sulikowski
23 kwietnia 2015, 23:50
3 246
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
23 kwietnia 2015, 23:50
3 246
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.