Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 build 1056 - przegląd pomniejszych...

Windows 10 build 1056 - przegląd pomniejszych nowości

Kilka dni temu do sieci trafiła nieoficjalna kompilacja Windows 10 o numerze 10056, która stanowi przedsmak tego, czego możemy się spodziewać po kolejnych buildach Technical Preview czy wreszcie pełnej wersji systemu. Obok kilku zmian kosmetycznych w nowym buildzie znajdziemy też nowości funkcjonalne, którym dziś przyjrzymy się z bliska.

Drobna aktualizacja zawitała do przeglądarki Project Spartan. Wysuwane pola wyboru w panelu Ustawienia zostały skrócone, przez co nie zajmują już całej szerokości panelu. W tym samym oknie zauważymy też zmianę nazwy funkcji "Dodatki" na "Kontrola platformy" (Platform controls). Na zrzucie ekranu poniżej: build 10056 i 10051.

Spartan

Panel wirtualnej klawiatury zyskał niewielką aktualizację, która dotyczy także jego ikony w pasku zadań. W starszych wersjach Windows 10, by dodać ikonę, należało kliknąć prawym przyciskiem myszy na pasku zadań, kliknij polecenie Paski narzędzi, a następnie wybrać klawiaturę wirtualną. W buildzie 10056 wystarczy już tylko kliknąć prawym przyciskiem myszy, a opcja dodania klawiatury będzie od razu dostępna w menu kontekstowym. Ikona zmieniła swój wygląd a także położenie - odtąd znajduje się w systemowym trayu, tuż obok zegara.

Klawiatura

W buildzie 10056 znajdziemy też odświeżony widżet kalendarza i zegara. Był on już wprawdzie dostępny w ramach builda 9926, jednak by go uruchomić, należało zastosować specjalny trick w rejestrze. Tym razem odmieniony kalendarz jest domyślnie odblokowany.

Kalendarz

Dość istotnej zmianie uległa ikonka Widoku zadań (wirtualnych pulpitów) na pasku zadań. Nowa ikona jest dokładnie taka sama, jak w prezentacji Microsoftu podczas tegorocznej konferencji WinHEC:

Task View

Zupełną nowością jest z kolei system osiągnięć, który znajdziemy w aplikacji Centrum niejawnego programu testów, znanej też jako Insider Hub. Osiągnięcia zostały stworzone, by motywować testerów i umożliwić im wgląd w statystyki użytkowania systemu. System osiągnięć zyskał już sporą popularność w społeczności graczy Xbox One. Wygląda na to, że Microsoft postanowił rozszerzyć jego dostępność także na platformę desktop.

Osiągnięcia

Wreszcie drobna zmiana kosmetyczna, a dla niektórych sprawa życia i śmierci - ikona kosza została po raz kolejny zmieniona. Tym razem przeciwnicy radykalnego minimalizmu powinni odetchnąć z ulgą. Nowy "Kosz" prezentuje się bowiem całkiem przyjaźnie:

Kosz

Build 1056 to także zestaw ułatwień dla użytkowników ekranów dotykowych. O kilku interesujących nowościach dla posiadaczy tabletów i phabletów, czyli dużych smartfonów, napiszemy już niebawem!

Krzysztof Sulikowski
13 kwietnia 2015, 23:20
2 719
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
13 kwietnia 2015, 23:20
2 719
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.