Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Czeka nas kolejna zmiana w nazewnictwie aplik...

Czeka nas kolejna zmiana w nazewnictwie aplikacji Windows

Aplikacje Windows 8 nie są już w pojęciu Microsoft aplikacjami Metro czy Modern, ani też aplikacjami uniwersalnymi. Z chwilą wejścia na rynek nowego systemu Windows, wszystkie aplikacje uruchamiane w ramach wspólnego dla różnych urządzeń rdzenia Windows 10 nazywać będziemy po prostu aplikacjami Windows (Windows apps).

Gdy Microsoft po raz pierwszy przedstawiał światu koncepcję nowych aplikacji Windows 8, określał je wówczas mianem aplikacji Metro. By uniknąć potencjalnych pozwów ze strony niemieckiej firmy Metro AG i związanych z tym konsekwencji prawnych, firma zdecydowała się porzucić tę nazwę na rzecz tzw. aplikacji Modern, opartych na interfejsie użytkownika o tej samej nazwie. Po tym jak ogłoszono plany dotyczące ujednolicenia stacjonarnej i mobilnej wersji systemu, w wyniku czego możliwe byłoby tworzenie aplikacji działających na dowolnym urządzeniu z Windows, aplikacje te zaczęły być nazywane uniwersalnymi.

Na zakończonej kilka dni temu tegorocznej konferencji Windows Hardware Engineering Community (WinHEC) Microsoft poinformował uczestników o kolejnej zmianie w nazewnictwie, której wynikiem jest podział aplikacji na aplikacje Windows oraz klasyczne aplikacje Windows. Dokładna definicja tego podziału przedstawiona została na poniższym slajdzie jednego z wieloletnich inżynierów Microsoftu - Dona Boxa. Wynika z niej, że terminem tym określane będą jedynie aplikacje tworzone z myślą o uniwersalnej platformie Windows 10, czyli te mogące działać na dowolnym urządzeniu z tym systemem. Tradycyjne aplikacje, uruchamiane wyłącznie na komputerach PC, pozostaną klasycznymi aplikacjami Windows, co wskazywać będzie (zwłaszcza w terminologii angielskiej - Windows desktop applications) na konieczność posiadania pulpitu.

O ile można mieć pretensje o tak częste zmiany w oficjalnej terminologii, o tyle tym razem jest to zmiana na plus, która nie tylko ujednolica i grupuje poszczególne typy aplikacji, ale również jasno informuje na jakim systemie można je uruchomić, co w przypadku aplikacji uniwersalnych mogło nie być takie oczywiste.

Krzysztof Kapustka
26 marca 2015, 15:53
2 336
Odsłony
Krzysztof Kapustka
26 marca 2015, 15:53
2 336
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.