Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows Hello: bezpieczniejsze metody logowan...

Windows Hello: bezpieczniejsze metody logowania w Windows 10

Jedną z ważniejszych nowości w Windows 10 jest ulepszony zestaw zabezpieczeń, dotyczących opcji logowania na konto użytkownika. Cchoć firma już parę miesięcy temu poruszyła ten temat, dopiero teraz zyskaliśmy szeroki wgląd w owe zabezpieczenia. Jak to wygląda w praktyce? Rzućcie okiem na Windows Hello.

Windows Hello to system uwierzytelniania, który wykorzystuje zestaw podpisów biometrycznych, łącząc sprzęt i oprogramowanie, by umożliwić bezpieczne logowanie użytkownika. Według Microsoftu idealnym scenariuszem byłaby tu sytuacja, w której użytkownik jedynie patrzy (identyfikacja twarzy lub oka) i dotyka (odczyt linii papilarnych) urządzenia. Całkowite wyeliminowanie hasła lub dodatkowego kodu PIN nie jest dziś możliwe z prozaicznego względu - specjalistyczne czujniki są drogie i dostępne jedynie w wybranych modelach komputerów. Windows Hello wykorzystuje skanery linii papilarnych, kamery z czujnikami podczerwieni itd. Następnie oprogramowanie analizuje sygnały z takich urządzeń, by zidentyfikować tożsamość użytkownika, co umożliwia pomyślne zalogowanie bez konieczności pamiętania hasła.

Jak utrzymuje Microsoft na blogu Windows, nowa funkcjonalność to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Hasła tekstowe stają się coraz prostsze do złamania, dlatego Microsoft zamierza w przyszłości całkowicie je wyeliminować. Nim nastąpi przełom technologiczny i odpowiednie czytniki staną się standardem konsumenckim upłynie jednak trochę czasu. Tymczasem firma proponuje korzystanie z Windows Hello przede wszystkim organizacjom ochrony zdrowia, służbom obronnym czy instytucjom finansowym, które pragną podnieść bezpieczeństwo swoich systemów. Niemniej każdy użytkownik Windows 10, wyposażony w dedykowany sprzęt, będzie mógł skorzystać ze wspomnianych metod uwierzytelniania.

Windows Hello to nie jedyna nowość w zakresie bezpieczeństwa. Microsoft wprowadza również paszport (Passport) - system mający na celu zastąpienie haseł tekstowych poprzez wykorzystanie rozwiązań sprzętowych, takich jak smartfony lub urządzenia "ubieralne". Mogą one posłużyć do uwierzytelniania w systemach korporacyjnych i aplikacjach internetowych. Zarówno Windows Hello, jak i Passport będą dostępne w formie API dla deweloperów i producentów sprzętowych.

Krzysztof Sulikowski
17 marca 2015, 20:12
4 091
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
17 marca 2015, 20:12
4 091
OdsłonyKomentarze

Wszystkie te "super" zabezpieczenia można łatwiej obejść niż hasła, co wielokrotnie udowadniano. Po drugie nie chciałbym aby takie dane (np. linie papilarne, odczyt z oka) trafiły na serwery Microsoftu lub firm z nim "współpracujących".
mietek, 18 marca 2015, 07:45

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.