Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Cortana - co potrafi asystentka użytkownika w...

Cortana - co potrafi asystentka użytkownika w Windows 10?

Cortana zadebiutowała w zeszłym roku jako asystentka użytkownika w Windows Phone 8.1. Od tego czasu jej kompetencje znacznie się poszerzyły. Silnik Cortany jest ustawicznie 'podpinany' do wielu usług Microsoftu, by ostatecznie Cortana stała się integralną częścią Windows 10 i pakietu Office. Począwszy od buildu 9926, Cortana jest już obecna w nowym systemie, jednak jej funkcjonalności nie zostały jeszcze odblokowane.

Tymczasem Microsoft już teraz prezentuje nam działanie Cortany w desktopowej edycji Windows 10. W poniższym nagraniu Marcus Ash, główny menedżer projektu Cortana, opowiada interesującą historię wirtualnej asystentki oraz nakreśla rolę, jaką odegra ona w Windows 10. Okazuje się, że Cortana powstała jako odpowiedź na potrzebę zredefiniowania silnika wyszukiwarki. Jest to ściśle powiązane z ideą "personal computing" - jeszcze bardziej spersonalizowanego PC. Do pojęcia tego często odwoływali się przedstawiciele Microsoftu, opowiadając w styczniu o przyszłości Windows 10.

Bardziej uczłowieczony Windows i "naturalny interfejs" - takie cele postawili sobie twórcy Cortany. Asystentka, jeśli włączymy opcję maszynowego uczenia się, pozna nasz gust i preferencje wyszukiwania, dzięki czemu będzie mogła na podstawie kontekstu wywnioskować, czego aktualnie potrzebujemy. Asystentka będzie także mocno powiązana z wszelkimi funkcjami systemowymi. Gdy wpiszemy lub wypowiemy słowa "Hej, Cortana, puść mi jakąś muzykę", wyszuka ona utwory z naszej biblioteki i odtworzy je w kolejności losowej. Dzięki tego typu funkcjom korzystanie z Windows 10 stanie się dużo prostsze nawet dla bardzo początkujących użytkowników, zapewne bardziej przyzwyczajonych do języka naturalnego niż interfejsu komputera.

Na sześciominutowym wideo widzimy większość funkcji - jak choćby przypomnienia czy nawigacja - które znamy już z Windows Phone 8.1. Tym razem Microsoft stawia na wieloplatformowość. Cortana będzie bowiem współpracować ze wszystkimi naszymi urządzeniami z Windows 10 - smartfonami, tabletami, komputerami PC, a nawet inteligentnymi zegarkami.

Krzysztof Sulikowski
11 lutego 2015, 18:50
3 314
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
11 lutego 2015, 18:50
3 314
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.