Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10: build 10009 - przeglądarka Sparta...

Windows 10: build 10009 - przeglądarka Spartan na zrzutach ekranu

Niepublikowany oficjalnie build 10009 to nie tylko nowy zestaw ikon, o którym niedawno pisaliśmy. Na chińskim portalu ITHome pojawiły się kolejne zrzuty ekranu, tym razem przedstawiające przeglądarkę Spartan. Kalendarz wskazuje na 7 lutego, więc dane te są całkiem świeże. To najprawdopodobniej pierwsze tak wnikliwe zobrazowanie działania następcy IE.

Przeglądarę znajdziemy w menu Start pod nazwą "Project Spartan". Jest to najprawdopodobniej nazwa kodowa, niemniej jednak Microsoft pod wpływem sugestii użytkowników rozważa jej zachowanie.

Spartan

Zarówno ikona w menu Start, jak i ekran powitalny aplikacji zawierają nowe logo, co wskazuje na jej odrębność wobec przeglądarki Internet Explorer. Spartan to nie tylko 'nowa wersja IE'. To przede wszystkim nowoczesna przeglądarka o zupełnie nowej jakości. Nic więc dziwnego, że Microsoft - również pod względem wizualnym - pragnie odciąć się od bagażu historii.

Spartan

Już sam ekran powitalny wskazuje na interfejs Modern UI. Dalsza eksploracja (jak choćby menu ulubionych poniżej) to już najlepszy przykład interfejsu Continuum. Wyważone połączenie stylu Metro i klasycznego desktopu to znak rozpoznawczy Windows 10. Jest to również znak, że przeglądarka Spartan została zoptymalizowana zarówno do klawiatury i myszy, jak i ekranów dotykowych.

Spartan

Menu Ustawienia jest na poniższym zrzucie ekranu niemal tożsame z aplikacją o tej samej nazwie z najnowszego publicznego buildu 9926. Czy przeglądarka zostanie mocniej zintegrowana z systemem? To bardzo prawdopodobne.

Spartan

Powyższe zrzuty ekranu mogą wydać się niejednoznaczne. O istnieniu kompilacji 10009 wiadomo było dopiero od wczoraj. Chiński portal ITHome zasłynął już z weryfikowalnych wycieków - tym razem może być podobnie. Zastanawiający jest jednak ogólny wygląd systemu. Windows 10 jawił nam się raczej jako system o eleganckim i stonowanym interfejsie. Powyższe zrzuty ekranu przypominają bardziej przaśną feerię barw Windows XP... Zastanawiający jest też widżet kalendarza po prawej stronie ekranu. Jego stylistyka glass przywodzi z kolei na myśl Windows 7. Być może powodem tego jest sam charakter kompilacji. Jako wewnętrzna, niepublikowana wersja testowa, build 10009 może stanowić jedynie eksperyment, który nigdy nie miał ujrzeć światła dziennego. Tak czy inaczej, redakcja ITHome jest najwyraźniej w posiadaniu kopii tej wersji i zamierza prezentować nam swoje kolejne odkrycia.

Krzysztof Sulikowski
7 lutego 2015, 20:52
3 463
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
7 lutego 2015, 20:52
3 463
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.