Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

W kolejnych kompilacjach Windows 10 znajdziem...

W kolejnych kompilacjach Windows 10 znajdziemy przycisk Wstecz

Zeszłotygodniowe pokazy nowych możliwości Windows 10 podczas konferencji Windows 10: The Next Chapter wykorzystywały kompilację o nieznanym numerze oraz możliwościach, których nie znajdziemy w buildzie 9926. Wiemy już choćby o opcji przezroczystości w interfejsie menu Start. Jest jednak jeszcze pewien drobny szczegół, który może mieć zasadnicze znaczenie dla nawigacji w interfejsie pełnej wersji Windows 10. Chodzi oczywiście o przycisk Wstecz.

Przycisk ten możemy zobaczyć na poniższym zrzucie ekranu, prezentującym zapowiedzianą na Windows 10 aplikację Xbox. Aktualnie dostępny build 9926 nie zawiera jednak ani tej funkcji, ani też wielu innych zaprezentowanych na konferencji, wliczając w to choćby możliwości strumieniowego przesyłania danych z konsoli Xbox One. Przycisk Wstecz trafi jednak do systemu Windows 10, czego zapowiedzią są poniższe zrzuty ekranu, stanowiące część oficjalnych materiałów konferencyjnych Microsoftu.

Windows 10

Oczywiście nasuwa nam się myśl o istniejącym już w niektórych aplikacjach przycisku Wstecz - znajdziemy go w różnych miejscach Eksploratora Windows, przeglądarki Internet Explorer czy aplikacji z serii Bing/MSN. Zaprezentowany tu przycisk pełnić ma jednak inną funkcję. Jego umiejscowienie w pasku tytułu okna oraz całkiem nowa ikona popularnej "strzałki w lewo" sugerują jego nowe zastosowanie i powiązania. Obszar, w który widzimy go na zrzutach ekranu, jest bowiem chyba najbardziej eksperymentalny w całym Windows 10. We wczesnych kompilacjach znajdował się tam trzykropek (...), który później został zamieniony na trzy poziome kreski, nazywane już przez wielu "ikoną hamburgera". Po kliknięciu tego elementu wysuwało się menu bocznego panelu funkcji (Charms), który w najnowszej kompilacji został jednak uśmiercony. Czy przycisk Wstecz zastąpi całkowicie wysuwane menu, które kojarzymy z interfejsem Continuum? Tego jeszcze nie wiemy.

Windows 10

Być może ikona strzałki będzie wskazywać na coś innego - na przykład przycisk udostępniania. Z drugiej strony Microsoft mógł pomyśleć o przeniesieniu przycisku Wstecz z obszaru interfejsu aplikacji i okna do ujednoliconego pasku tytułu. Dziś to jedynie spekulacje... Jak będzie w ostateczności? Tego dowiemy się z pewnością w połowie tego roku.

Krzysztof Sulikowski
28 stycznia 2015, 22:58
2 493
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
28 stycznia 2015, 22:58
2 493
OdsłonyKomentarze

"podczas konferencji Windows 10: The Next Chapter wykorzystywały kompilację o nieznanym numerze oraz możliwościach"? Widać, że oglądałeś nieuważnie. Pierwszy prezentowany (menu start): build 9923, Cortana pokazana w wersji build 9924 (27:31) coś jeszcze?
MMhus, 29 stycznia 2015, 20:49

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.