Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10: Panele funkcji to już przeszłość

Windows 10: Panele funkcji to już przeszłość

Microsoft wprowadził wiele zmian w interfejsie użytkownika Windows 10. Znane z Windows 8 boczne panele funkcji (ang. Charms) już od pierwszych kompilacji Technical Preview są częściowo niedostępne. Istniała wprawdzie możliwość ich przywrócenia, jednak wymagała ona instalacji zewnętrznych, nieoficjalnych modyfikacji. Najnowszy build 9926 utwierdza nas w przekonaniu, że panele funkcji to już zamknięty rozdział.

Czy panele Charms okazały się nieudanym eksperymentem? Nie do końca. Microsoft pozbył się wprawdzie typowych dla Windows 8 wysuwanych w specyficzny sposób paneli, jednakże zostały one zastąpione przez Centrum akcji. Jego umiejscowienie w interfejsie jasno wskazuje na inspirację wcześniejszymi panelami. Podobnie wygląda też jego funkcjonalność. Z poziomu Centrum akcji mamy dostęp do podstawowych funkcji, przydatnych w codziennym użytkowaniu systemu. Nowością jest natomiast funkcja Powiadomienia, stworzona nieco na wzór systemów mobilnych. To jedna z tych funkcjonalności, które wskazują na połączenie doświadczenia użytkowania smartfona, tabletu i PC.

Centrum akcji

Warto też zauważyć zmiany w podejściu do menu/ekranu Start. Możliwość ustawienia na sztywno jego pełnoekranowej wersji została wyłączona wraz z pojawieniem się interfejsu Continuum. Opcja "Use the Start menu instead of the Start screen" (dostępna choćby w buildzie 9879) została usunięta. W najnowszej kompilacji 9926 domyślnym interfejsem jest 'klasyczne' (rozwijane) menu Start z możliwością rozszerzenia go na pełny ekran. Jaka jest więc różnica? Charakterystyczny dla Windows 8/8.1 ekran Start zawierał zupełnie inny interfejs, oparty całkowicie na Modern UI. Dostępny dziś interfejs Continuum jest niejako hybrydą, łączącą część 'klasyczną' z częścią Modern. Wydaje się, że Windows 10 doprowadził do porządku to, co nie do końca udało się osiągnąć w Windows 8.

Jeśli nie potraficie żyć bez bocznego panelu funkcji, możecie spróbować instalacji nieoficjalnej modyfikacji, która go przywróci. Nie była ona testowana w najnowszym buildzie 9926, dlatego też nie możemy zagwarantować jej działania i stabilności. Niemniej jednak wydaje się, że nowe Centrum akcji dość dobrze spełnia swoją rolę. Podobnie nowe menu Start, które możemy uruchomić w trybie pełnoekranowym, by przypominało nieco ekran Start. A wy, drodzy czytelnicy, jak sądzicie - czy zmiany w interfejsie Windows 10 to progres w stosunku do Windows 8, czy też niepotrzebne udziwnienia?

Krzysztof Sulikowski
28 stycznia 2015, 14:57
2 665
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
28 stycznia 2015, 14:57
2 665
OdsłonyKomentarze

Czy w Windows 10 interfejs programu Media Center zostanie ujednolicony z interfejsem systemu, czy nadal będzie zbudowany w dotychczasowy archaiczny sposób?
Mk, 28 stycznia 2015, 15:12
Większość zmian na lepsze. Nie mogę się pogodzić z brakiem ekranu startowego. Gdy go zabraknie w wersji finalnej dokładnie w takiej postaci jak jest teraz w 8.1 będzie problem z migracją na 10, dla ekranu start kupiłem Windows 8. Wyjdzie że dla widoku w drugim monitorze zostanę przy poprzedniej wersji systemu :D
Sebastian, 28 stycznia 2015, 15:40
Wydaje się, że zdecydowanie większa część interfejsu zostanie dostosowana do standardu Continuum. Co do ekranu Start -- pełnoekranowe menu Start w Windows 10 prezentuje się tak: http://www.centrumxp.pl/Img/Art/Windows10/test_9926_PL/6start.png
KS, 28 stycznia 2015, 16:32
"Znane z Windows 8 boczne panele funkcji (ang. Charms) już od pierwszych kompilacji Technical Preview są całkowicie niedostępne." - totalna bzdura. W pierwszym upublicznionym buildzie Windows 10 Charms były dostępne w sposób identyczny, jak w Windows 8/8.1. Czy był w drugim (i późniejszych) - nie pamiętam. Ale w pierwszym był.
msnet, 28 stycznia 2015, 22:32
@msnet: Być może rzeczywiście zbyt dosadnie powiedziane, przy czym już w październikowej odsłonie Windows 10 panele funkcji można było wywołać jedynie skrótem klawiszowym Win+C lub gestem Swipe. Metoda wywołania panelu kursorem myszy została wyłączona.
Krzysiek, 28 stycznia 2015, 23:30

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.