Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 jednak nie dla wszystkich Lumii?

Windows 10 jednak nie dla wszystkich Lumii?

Podczas wczorajszej konferencji po raz pierwszy zobaczyliśmy działanie Windows 10 na mobilnym ekranie. W międzyczasie Microsoft zapowiedział premierę poglądowej wersji systemu dla smartfonów. Dotychczas mówiło się, że wszystkie Lumie zyskają możliwość aktualizacji do Windows 10. Okazuje się, że wcale nie jest to takie pewne.

Windows 10 "został zaprojektowany, by działać poprawnie na dzisiejszych telefonach Lumia" - mówi Chris Weber, CVP działu sprzedaży w grupie Microsoft Mobile Devices, dodając jednak, że "nie wszystkie telefony zyskają możliwość upgrade'u lub wsparcia dla wszystkich możliwych funkcjonalności Windows 10, a niektóre funkcje lub doświadczenia będą wymagały w przyszłości bardziej zaawansowanego sprzętu" - dodaje. W praktyce ma to pewien sens, gdyż pierwsze urządzenia z Windows Phone 8 pochodzą jeszcze sprzed ponad 2 lat. Tym samym ich specyfikacja może nie wystarczać wybranym funkcjom, oferowanym przez nadchodzący Windows 10.

Nie jest to raczej zaskoczeniem. Również dziś wybrane smartfony starszej daty oraz te z niższej półki cenowej nie zyskają aktualizacji Denim, co zostało to już oficjalnie potwierdzone przez Microsoft. Większość urządzeń z serii Lumia powinno jednak podołać wymogom Windows 10. "Naszym celem jest umożliwienie większości Lumii działających pod Windows Phone 8 i 8.1 przejścia do Windows 10" - tłumaczy Weber. Przykładem pominiętego urządzenia może być Lumia 810, oferowana przez T-Mobile w USA. Operator zaprzestał świadczenia wsparcia dla urządzenia po 16 miesiącach od jego premiery, odmawiając mu tym samym możliwości dalszych aktualizacji. Nadal nie jest jasne, czy chodzi o tego typu przypadki, czy też o ograniczenia natury sprzętowej.

Nie jest specjalnym zaskoczeniem również twierdzenie Microsoftu, że "nie ma lepszego czasu na zakup nowej Lumii, niż teraz!". Firma nie przedstawiła jeszcze nowych Lumii, które zadebiutowałyby już z Windows 10 na pokładzie. Które smartfony nie przejdą do nowego systemu? Tego nie wiadomo. Właściciele smartfonów woleliby jednak uniknąć sytuacji, której doświadczyli dawniej użytkownicy Windows Phone 7.5/7.8, kupując urządzenia z tym systemem tuż przed premierą Windows Phone 8.

Krzysztof Sulikowski
22 stycznia 2015, 18:47
2 651
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
22 stycznia 2015, 18:47
2 651
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.