Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Co nowego w styczniowej aktualizacji Azure?

Co nowego w styczniowej aktualizacji Azure?

Azure raczej nie jest jedną z tych technologii Microsoftu, którym w prasie internetowej poświęca się najwięcej uwagi. Nic dziwnego, skoro w temacie tym na próżno szukać jakichś bardziej spektakularnych wydarzeń, jako że cała moc Azure objawia się w dostarczaniu tzw. 'zaplecza' dla niezliczonych usług i rozwiązań sieciowych. Microsoft aktualizuje swoją platformę w chmurze średnio co kilka tygodni. Co istotnego wnosi do usługi najnowsza aktualizacja?

Jedną z najważniejszych nowości jest udostępnienie w Azure Marketplace obrazu Docker dla systemów Ubuntu. O platformie Docker wspominaliśmy już w październiku. Jest to open-source'owy silnik wykorzystywany do automatyzacji zarządzania aplikacjami. Docker wykorzystuje 'kontenery', które - zastępując maszyny wirtualne - tworzą środowisko dla wielu uruchamianych jednocześnie na serwerze aplikacji. W rozwój technologii Docker zaangażowane są firmy IBM, Rackspace i Google (we współpracy z Microsoftem) oraz czołowi dostawcy systemów linuksowych, tacy jak Canonical czy Red Hat. Uruchamianie aplikacji Docker w środowisku linuksowym Microsoft umożliwia za pośrednictwem platformy Azure od czerwca zeszłego roku.

Docker

Microsoft uczynił też ogólnodostępnymi wirtualne maszyny z serii G-Series. Ze wsparciem dla maksymalnie 32 układów vCPU, procesorów Intel Xeon E5 trzeciej generacji, 448 GB pamięci operacyjnej i 6,59 TB przestrzeni dyskowej SSD, są to obecnie najpotężniejsze VM-y oferowane w ramach usług Azure.

W cykl Public Preview weszła wreszcie usługa Azure Key Vault. Jest to "łatwy i efektywny pod względem kosztów sposób na ochronę kluczy oraz innych 'wrażliwych' danych, wykorzystywanych w aplikacjach i usługach w chmurze". Technologia ta oferuje wysokiej klasy ochronę kryptograficzną, spełniającą szereg standardów. Jednocześnie użytkownik ma pełną kontrolę nad danymi, a także możliwość uzyskania szybkiego dostępu oraz nadania praw dostępowych zewnętrznym aplikacjom.

Według planów Microsoftu, Azure ma stać się największym atutem firmy. Od czasu objęcia przez Satyę Nadellę stanowiska CEO, dewiza 'cloud first' jest ustawicznie wdrażana w życie. Agresywny rozwój platformy to realizacja ustalonych przed wieloma miesiącami założeń.

Krzysztof Sulikowski
11 stycznia 2015, 22:29
1 788
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
11 stycznia 2015, 22:29
1 788
OdsłonyKomentarze

To możliwe, że Azure powstał w wyniku połączenia Microsoft Cloudfist Manager i Azure for Apple. Wspaniale.
Azure(p. Microsoft Cloudfist Manager, MCM), 22 lipca 2016, 11:13

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.