Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Upgrade do Windows 10 nie dla Visty i XP

Upgrade do Windows 10 nie dla Visty i XP

W tym roku rozpocznie się cykl życia systemu Windows 10. Użytkownicy Windows 7 i Windows 8 będą mogli przeprowadzić 'gładki' upgrade do najnowszej wersji. Niestety, zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami, użytkownicy starszych wersji Windows nie zyskają takiej możliwości.

Prostej drogi aktualizacji do Windows 10 z poziomu systemów Windows XP i Visty nie będzie - to już oficjalne. Gabe Aul, człowiek odpowiedzialny za program Windows Insider, potwierdził na Twitterze, że jedynie Windows 7 i nowsze systemy (w domyśle Windows 8/8.1) będą mogły zostać bezpośrednio zaktualizowane do Windows 10. Użytkownicy XP i Visty będą więc musieli dokonać 'czystej' instalacji. Nie powinno to być wielkim zaskoczeniem, jeśli weźmiemy pod uwagę udziały w rynku poszczególnych systemów desktopowych oraz ich fazę w cyklu życia.

Windows 10

Windows XP stracił wsparcie techniczne już wiele miesięcy temu. Microsoft konsekwentnie trzyma się planu dalszego niewspierania systemu pod jakimkolwiek względem, wliczając w to również możliwość upgrade'u. Windows XP - choć znajduje się na ponad 18% przebadanych PC - jest już właściwie martwym systemem, o którym Microsoft chciałby jak najszybciej zapomnieć. To tylko jedna strona medalu. Nawet gdyby firma postanowiła ułatwić użytkownikom XP migrację do nowocześniejszego środowiska, musiałaby włożyć niewspółmiernie dużo pracy, by stworzyć do niej odpowiednie warunki, zwłaszcza biorąc pod uwagę bardzo przestarzałą architekturę XP. Prawdopodobnie z tego samego powodu Microsoft nie stworzy aktualizatora dla systemu Windows Vista. Zbyt wiele czasu i wysiłku kosztowałoby firmę tworzenie takiego narzędzia dla wspieranego wprawdzie (do 2017 r.), ale nie cieszącego się specjalną popularnością i sławą systemu. Według grudniowych badań z Visty korzystało zaledwie 2,9% użytkowników PC.

Opcja bezpośredniego uaktualnienia systemu do nowej wersji, mimo iż mniej zalecana w stosunku do czystej instalacji, jest z pewnością sporym udogodnieniem, niemniej jednak formatowanie partycji systemowej oraz instalacja systemu od zera nie powinny sprawić doświadczonym użytkownikom żadnego problemu. Oczywiście sposób taki jest mniej wygodny, gdyż wymaga ponownej personalizacji systemu (nie dotyczy to ustawień przechowywanych w ramach konta Microsoft) i instalacji większości oprogramowania.

Krzysztof Sulikowski
6 stycznia 2015, 11:43
36 797
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
6 stycznia 2015, 11:43
36 797
OdsłonyKomentarze

Ostatnio czytałe że z Win.7 nie będzie bezpłatnego przejścia na dziesiątkę.
jerzyk12, 13 stycznia 2015, 20:42
Nawet gdyby było bezpłatne to nie porzucił bym 7ki dla 10tki z powodu jej designu. Ale chętnie na drugim komputerze gdzie mam Vistę wrzucił bym 10-tkę.
Paweł, 15 stycznia 2015, 22:54
Gdyby za np 30 dolarów MS umożliwił przejście z XP Home do 10, to zniknąłby całkowicie problem szarej strefy XP. A tak będą się bujać z wygładzeniem rynku jeszcze dobrych kilka lat.
qwas, 3 marca 2015, 15:57
dlaczego nie dla Visty? zgodzę się, słaby system, mam go na dwóch komputerach, i czekałem na 10, bardzo słabo ze strony microsoftu, miałem viste 3 miesiące po jej wyjściu na nowym komputerze, i nie jest aż tak stary system, żeby nie mogli mu też dać, a to że 2,9% ma tylko viste, to oznacza, że po prostu zrobili błąd w wprowadzeniu tego systemu, i tym to powinni naprawić
koles, 22 kwietnia 2015, 17:14
chciałbym, żeby windows vista otrzymał aktualizację do dziesiątki...przecież to nie jest zły system, korzystam z niego,win7 to tylko ""podrasowana"" vista(nawet ma niemalże identyczny wygląd).
koleś z polski, 8 maja 2015, 19:29
vista jest bardziej udanym systemem niż W7i 8...Dlaczego legalnych użytkowników nie włączono?Kasa jeszcze raz kasa....
sajmon1310, 1 czerwca 2015, 22:14
W rzezy samej. Wspierać będą do 2017, ale przejść na wyższą wersję nie umożliwiają. SZKOOOODA.
ts dry, 2 czerwca 2015, 16:59
sajmon1310: Dlaczego vista jest bardziej udanym systemem?
www.procesyb2b.pl, 8 czerwca 2015, 23:33
bardzo dobrze, i tak nikt nie chce dziesiątki, bo to słabizna i bomba z opóźnionym zapłonem, narzędzie do wdrożenia ACTA bez ustaw
ronnin, 16 czerwca 2015, 19:46
Dziwne że z Visty nie ma upgrade"a, wszak 7-ka i ósemka to po prostu unowocześniona Vista. Jądro jest praktycznie to samo choć zmodyfikowane w nowszych wersjach. Natomiast rzeczywiście byłby problem z XP, bo to zupełnie inny system (core).
Vistol, 28 czerwca 2015, 02:12
mam Viste ultimate i jest ok
Zen, 16 października 2015, 15:06
Co? Ja nie chce zamieniac Windows Viste Na Windowsa 10! Hmm Mam Viste Home premium I...Ugh musze poszukac starego dysku 250 GB By mieć i viste i windows 10 -_- + Koniec wsparcia w 2017 roku? Przesada.
R3tro, 24 lipca 2016, 18:16
Microsoft potępił użytkowników windows vista za najlepszy system operacyjny jaki sam stworzył. Odcięcie wsparcia dla VISTY jest niewybaczalnym nieporozumieniem, zwłaszcza przy braku upgadu do systemu windows 10.
Mirosław Wiliński, 17 marca 2017, 23:31

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.