Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10: Build 9888 trafił do nielicznych ...

Windows 10: Build 9888 trafił do nielicznych testerów

Microsoft ogłosił niedawno, że nie zamierza wypuszczać już w tym roku kolejnych kompilacji Windows 10. Jak widać, chodziło jedynie o publiczną dystrybucję. Niewielka grupa wybranych 'Insiderów' otrzymała bowiem dostęp do builda 9888. Dziś przyjrzymy się dostrzeżonym w nim nowościom.

Jak piszą testerzy z WinBeta.org, build 9888 jest prawdopodobnie "pierwszym buildem, w którym zastosowano ujednolicone menu kontekstowe w całym systemie. W aktualnych publicznych buildach Windows 10 kliknięcie prawym przyciskiem myszy pliku w Eksploratorze lub na pulpicie skutkuje wysunięciem menu kontekstowego, różniącego się od tego z Menu Start/Ekranu Start. Wygląda na to, że w buildzie 9888 menu kontekstowe jest zunifikowane i wygląda tak samo, jak w Ekranie Start/Menu Start."

Kolejna nowość dotyczy obszaru, związanego z Panelem Sterowania. Dotychczas Windows 10 oferował jego trzy odsłony - tradycyjny Panel i dwie aplikacje Modern - PC Settings i zPC Settings. Build 9888 wprowadza pewne zmiany - zPC Settings jest teraz domyślną apką ustawień, podczas gdy PC Settings zostało przemianowane na 'Settings'. "Nowa apka Ustawień oferuje niemal wszystko, co znajdziemy w aktualnym panelu sterowania." - dodaje WinBeta. Apka 'Settings' zawiera dodatkowo panel wyszukiwarki nad listą opcji. Jego zastosowanie wydaje się oczywiste, choć na razie wyszukiwarka pozostaje jedynie elementem wizualnym.

Build 9888 jest pierwszą kompilacją, opartą o Kernel w wersji 10.0. Nowa wersja jądra NT pojawiła się już więc 'publicznie' (dla wybranych testerów). Najprawdopodobniej build 9883 był ostatnim, który opierał się na jeszcze na NT 6.4.

Wreszcie nowe animacje - minimalizacja i maksymalizacja okien wygląda teraz inaczej. Jak donoszą testerzy z WinBeta, okienka "wślizgują się z i do stanu zmaksymalizowania, zamiast wyskakiwać, jak ma to miejsce w aktualnych, publicznych buildach."

Co wyróżnia build 9888? Jak sugerują beta-testerzy, jest to pierwsza kompilacja typu 'pre-consumer preview', odróżniająca się od aktualnych wersji 'technical preview'. Jest to więc bardzo wczesna wersja poglądowa dla konsumentów, która w nieco ulepszonej odsłonie trafi do szerszego grona 'Insiderów' na początku przyszłego roku.

Krzysztof Sulikowski
28 listopada 2014, 17:55
3 622
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
28 listopada 2014, 17:55
3 622
OdsłonyKomentarze

Proste, jeśli ten system z nowym jądrem nie będzie obsługiwał programów pisanych jeszcze pod 7, to zbyt wielu chętnych nie znajdzie. Jeśli ktoś wydał parę tysięcy na oprogramowanie w roku 2013 lub 2014 i to śmiga pod 7 i ewentualnie 8, to nie przesiądzie się na nowy system po to by płacić na nowo.
krystian, 29 listopada 2014, 22:17
Dlaczego tyle czasu marnotrawią na zbędne rzeczy? "Menu teraz się wyślizguje" Śmiechu warte. Wolał bym, żeby pokazywało się natychmiast.
Paweł, 6 grudnia 2014, 22:08

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.