Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft skorzysta z technologii Open Source...

Microsoft skorzysta z technologii Open Source. Nowy Windows Server na horyzoncie

"Musimy nauczyć ludzi, co to znaczy chronić własność intelektualną i należycie za nią płacić." - mówił kilka lat temu Steve Ballmer. Nie taki open source straszny... W tym roku Microsoft otworzył źródła niektórych rozwiązań .NET, a teraz planuje wdrożyć open source'ową technologię do nadchodzącej wersji Windows Server.

Microsoft po raz kolejny pokazuje, że obok swojego własnościowego oprogramowania rozwija też technologie otwarte. W lipcu pisaliśmy o technologiach, wdrożonych na platformie Azure. Docker stanowi ostatni element tego portfolio. Rzućmy okiem na kluczowe komponenty tego partnerstwa:

  • Docker Engine, open source'owe środowisko do tworzenia, uruchamiania i orkiestracji kontenerów, współpracujące z następną wersją Windows Server. Obrazy silnika Docker będą dostępne w prowadzonym przez społeczność Docker Hub. Umożliwi to tworzenie najlepszych dostępnych obrazów na platformach Windows Server i Linux.
  • Docker Hub będzie zintegrowany bezpośrednio z Microsoft Azure poprzez Azure Management Portal i Azure Gallery. Pozwoli to deweloperom na szybkie wrowadzanie innowacji zarówno w środowisku Windows Server, jak i Linux.
  • Microsoft zapowiedział swój wkład w otwarte API okiestracji technologii Docker, zwracając uwagę na kompatybilność z aplikacjami wielo-kontenerowymi. Po raz pierwszy deweloperzy będą mogli pracować bezpośrednio z wcześniej skonfigurowanym Docker Engine w Azure, by tworzyć wielo-kontenerowe aplikacje, oparte na technologii Docker.
  • Docker Engine dla Windows Server będzie rozwijany pod egidą open source'owego projektu Docker. Microsoft planuje przystąpić do społeczności jako aktywny jej członek.

Azure

Microsoft nie udzielił szczegółowych wyjaśnień co do daty premiery nadchodzącego Windows Server. Możemy z kolei przeczytać, że "demonstracyjna wersja nowych możliwości kontenerowania, które trafią na Windows Server, zostanie udostępniona w nadchodzących miesiącach." Więcej o samym projekcie możemy znaleźć na oficjalnym blogu Azure.

Krzysztof Sulikowski
15 października 2014, 20:47
2 347
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
15 października 2014, 20:47
2 347
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.