Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Continuum - interfejs dotykowy w Windows 10

Continuum - interfejs dotykowy w Windows 10

Podczas gdy głównym punktem dzisiejszego spotkania była oferta, skierowana do firm (a więc interfejs tradycyjny), Microsoft nie zapomniał o urządzeniach dotykowych. Metro 2.0? Nie, na to przyjdzie jeszcze czas. Windows 10 będzie zorientowany na wszelkie typy urządzeń, również tych hybrydowych. Tak właśnie działa Continuum.

Aktualna kompilacja Windows 10 wciąż posiada panel boczny (charms), jednak - jak potwierdza Joe Belfiore - wkrótce zniknie on z interfejsu lub ulegnie znaczącej zmianie. Microsoft ma już nową wizję dotykowej przestrzeni swojego systemu. Jest to niejako spojrzenie wstecz, gdy rozważano umieszczenie Windows 7 na tabletach. Wówczas niewielu producentów urządzeń dotykowych zaryzykowałoby wsparcie dla wybitnie desktopowego systemu. Continuum łączy pewne elementy, typowe dla Windows 7, z trybem metro, co w efekcie optymalizuje pracę z ekranem dotykowym.

Continuum

W nadchodzącym systemie przemieszczanie się pomiędzy uruchomionymi aplikacjami przypominać będzie nieco znajomy Windows 7. Na powyższym zrzucie ekranu widzimy aplikacje Modern UI, przypięte do paska zadań i ich miniaturowy podgląd nieco powyżej. Styl ten będzie opcjonalny. Użytkownik zyska możliwość włączenia i wyłączenia "trybu tabletu" w dowolnym momencie. Windows 10 sam rozpozna, z jakim typem urządzenia ma do czynienia, i domyślnie dostosuje swój interfejs, by jak najbardziej sprzyjał charakterowi pracy.

Już dziś można pokusić się o stwierdzenie, że w kwestii interfejsu użytkownika Windows 10 plasuje się gdzieś pomiędzy trybem desktopowym a Modern UI. Jak przyznaje Microsoft, aktualny interfejs ulegnie jeszcze paru zmianom do czasu pojawienia się oficjalnej, pełnej wersji systemu w połowie 2015 r.

Windows 10 to nie tylko odświeżone i zmodernizowane Menu Start, ale także poprawiona usługa wyszukiwania. Wyniki wyszukiwania w systemie, oprócz zasobów lokalnych zostało wzbogacone o wyniki z sieci globalnej Internet.

Wiersz poleceń

Microsoft zaprezentował także działanie Wiersza Poleceń. Do konsoli wkleimy tekst za pomocą kombinacji klawiszy Ctrl + V. Aktualny build posiada wsparcie dla tej funkcjonalności jedynie z poziomu interfejsu klasycznego.

Krzysztof Sulikowski
30 września 2014, 21:25
2 839
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
30 września 2014, 21:25
2 839
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.