Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Mamy dowód na istnienie Cortany w Windows 9?

Mamy dowód na istnienie Cortany w Windows 9?

W połowie lipca pojawiły się doniesienia, jakoby Cortana po raz pierwszy miała opuścić platformę mobilną i przenieść się do desktopowej edycji Windows. Dzięki wyciekłym niedawno zrzutom ekranu udało się ustalić, jak może wyglądać inteligentna asystentka użytkownika w Windows 9.

Wszystko to za sprawą sporych rozmiarów galerii, przedstawiającej poglądową wersję Windows 9. Niestety, jest to jeszcze wczesna kompilacja nadchodzącego systemu, którą Microsoft wysłał do wybranych partnerów. Dlatego też część funkcjonalności została okrojona do minimum lub jest po prostu niedostępna. Na kilku zrzutach ekranu widzimy jednak zintegrowane z interfejsem systemu funkcje, które nad wyraz przypominają te, znane z Windows Phone 8.1.

Windows 9

Jak więc działa Cortana w Windows 9? Na ten moment Cortana jest prostą aplikacją, pojawiającą się tam, gdzie istnieje pole tekstowe, odpowiedzialne za wyszukiwanie lub zadanie pytania. Istnieje także możliwość integracji głosowej, znanej z Windows Phone. Jednak w odróżnieniu od doświadczenia mobilnego, Cortana w Windows 9 nie będzie aplikacją pełnoekranową, a przynajmniej nie jest nią w dostępnym dla wybranych buildzie systemu. Niewykluczone jednak, że Microsoft pokusi się o wersję Modern UI w trybie pełnoekranowym, zdolnym jednak do ujęcia w ramy okienka.

Jak donoszą źródła, Cortana jako aplikacja wygląda podobnie, jak w przypadku Windows Phone 8.1, lecz zajmuje jedynie 25% obszaru ekranu. Jeśli chodzi o design Cortana znajduje się w centrum, a charakterystyczne, okrągłe i animowane logo asystentki przypomina te, znane z wersji mobilnej. Niestety, pokazanie tego na zrzutach ekranu było dla partnerów zapewne zbyt ryzykowne, jako że Windows 9 chroniony jest szeregiem zabezpieczeń, utrudniających wycieki.

Krzysztof Sulikowski
19 września 2014, 16:26
2 460
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
19 września 2014, 16:26
2 460
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.