Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Jeszcze go nie ma, ale już znamy jego przyszł...

Jeszcze go nie ma, ale już znamy jego przyszłość - Windows Threshold

Na przestrzeni tygodni dowiedzieliśmy się całkiem sporo o nadchodzącym Windowsie. Oficjalnie niepotwierdzony do tej pory Threshold żyje własnym życiem w murach Redmond. Czego się spodziewać po następcy Windows 8?

Threshold wniesie sporo świeżości do ekosystemu Windows. Będą więc zmiany w interfejsie użytkownika, czyli m. in. obsługa wirtualnych pulpitów na wzór niektórych dystrybucji Linuksa. Praktycznie pewny jest też powrót do klasycznego, aczkolwiek zmodyfikowanego menu Start. Poza tym system zostanie zintegrowany z Cortaną, która po raz pierwszy opuści platformę mobilną. Pojawiły się też nowe wieści, dotyczące wersji RT. Jak donoszą źródła Mary Jo Foley, nadchodząca wersja poglądowa Windows 9/Threshold będzie ograniczona do architektury Intel/x86. Wersja ARM spodziewana jest natomiast na początek przyszłego roku. Co istotne, będzie ona kompatybilna zarówno z tabletami (RT), jak i smartfonami z Windows Phone. Wersja ta nie będzie oferować klasycznego pulpitu - wszystkie nowe funkcjonalności zostaną więc osadzone w interfejsie Modern UI.

Nowe menu Start

Choć menu Start czeka powrót, zostanie ono prawdopodobnie domyślnie schowane w tle. Użytkowników tabletów i urządzeń dotykowych czeka z kolei lepsza integracja z Modern UI. Tymczasem posiadacze mniejszych urządzeń dotykowych mają zostać całkowicie pozbawieni widoku pulpitu. Windows Threshold to także spore zmiany samego interfejsu. Swobodne przemieszczanie się między Modern UI a pulpitem nie powinno stanowić problemu. Wszystkie aplikacje Modern zostaną bowiem zintegrowane z trybem okienkowym. Spore poprawki funkcjonalności ma zaliczyć pasek zadań. Koniec ze statycznymi ikonami aktywnych czy zminimalizowanych okien lub aplikacji. Na pasku zagoszczą małe, dynamiczne kafelki. Pasek zadań stanie się też centralnym punktem Cortany. Pozostało jeszcze pytanie o znane z Windows 7 Gadżety pulpitu, które utraciły wsparcie Microsoftu ze względu na problemy z bezpieczeństwem. Niektóre ze źródeł donosiły o widgetach pulpitu. Dlatego też spodziewamy się, że statyczny dotąd pulpit nabierze życia w dobrym tego słowa znaczeniu.

Nowe oblicze Modern UI

Według najnowszych doniesień Windows Threshold (szeroko znany też jako Windows 9) ma zostać wydany na początku 2015 r. i stać się finalną wersją Windowsa. Zamiast wydawać następne iteracje systemu (Windows 10, Windows 11 itd.) Microsoft planuje aktualizować Threshold, dodając kolejne funkcjonalności i poprawki. To dość poważna zmiana w polityce wydawniczej Microsoftu, która może zapoczątkować nowatorski trend na rynku systemów. Z niecierpliwością czekamy na kolejne doniesienia. Tymczasem planowana premiera wersji preview już we wrześniu.

Krzysztof Sulikowski
26 sierpnia 2014, 22:29
3 170
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
26 sierpnia 2014, 22:29
3 170
OdsłonyKomentarze

Czyli będzie w abonamencie?
jw, 27 sierpnia 2014, 09:37
Według informacji krążących w Internecie, Windows 9 (Treshold) ma być dostępny za darmo (jako aktualizacja) dla użytkowników systemów Windows 7, Windows 8, Windows 8.1. Można też znaleźć pogłoski o odpłatnej wersji. I ten system nie będzie w abonamencie. Publikowane są również informacje na temat systemu Windows 365 (na podstawie podań o pracę zamieszczonych przez Microsoft), który podobnie jak MS Office 365 ma funkcjonować jako usługa dostarczenia gotowego systemu jako usługi właśnie w abonamencie. Do tej pory to tylko pogłoski. Brak jakichkolwiek dodatkowych informacji jak ten system ma funkcjonować (możliwe, że jako maszyna wirtualna do której się podłączamy - sam system istnieje na serwerach Microsoftu). Nie ma również informacji co do cen.
PP, 27 sierpnia 2014, 11:36
Ciekawi mnie czy zmieni się również troszkę interfejs okienek. Widziałem mnóstwo "Modern" konceptów i uważam, że Microsoft powinien to rozważyć. ;). Jak Modern to Modern a nie okienka rodem z Windows 95:).
Aleksander, 27 sierpnia 2014, 15:10
jw - nie zanosi się na to, przynajmniej na razie. Microsoft swego czasu zdementował pogłoski o Windows 365.
Krzysztof Sulikowski, 2 września 2014, 22:05

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.