Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Pulpit w Windows 9 będzie różny dla różnych u...

Pulpit w Windows 9 będzie różny dla różnych urządzeń

Microsoft szykuje się do wydania kolejnego znaczącego systemu, a do sieci trafia coraz więcej informacji o projekcie Treshold. Niedawno okazało się, że Modern UI zostanie domyślnie wyłączony w desktopowych PC-tach, jednak sytuacja wygląda znacznie inaczej w przypadku mniejszych tabletów.

Jak donoszą źródła, mniejsze urządzenia z Windowsem - a dokładniej te, z bezpłatną licencją Windows - zostaną pozbawione interfejsu klasycznego. Będą one funkcjonować w środowisku Modern. Zmiana ta okazała się jednym z powodów, dla których Microsoft nie wypuścił jeszcze na rynek Surface Mini. Ma to sens - na mniejszych urządzeniach, jak np. Dell Venue 8 Pro, klasyczny pulpit staje się praktycznie bezużyteczny, zwłaszcza, gdy użytkownik nie posiada podpiętej myszy. To również powód, dla którego Surface Mini miał zostać wyposażony w pióro. Dlatego też opcja Modern UI wydaje się najbardziej logiczna.

Surface. Źródło: WPCentral.com

Przerzucanie aplikacji w panelu bocznym ma być nadal dostępne, jednak bardzo możliwe, że pojawią się także nowe opcje, pomocne w nawigacji i zarządzaniu aplikacjami. Jedną z bardziej znaczących propozycji, jest dołączanie pakietu Office do mniejszych urządzeń. Jednak używanie Worda czy Excela na 8-calowym ekranie to niezbyt śmieszny żart. Fakt, to działa, lecz doświadczenie użytkowania jest słabe. Wiemy jednak, że Gemini wniesie serię aplikacji Windows (m.in. dotykowy Office) ze wsparciem dla ekranów dodykowych.

Gdy Gemini ujrzy światło dzienne, jedną z najbardziej pożądanych funkcjonalności będzie dobry i niezawodny menedżer plików. Jest on wprawdzie dostępny z poziomu OneDrive, jednak to samodzielna bądź zintegrowana aplikacja zarządzająca plikami - w połączeniu z dotykowym pakietem Office - mają sprawić, że klasyczny tryb okienkowy przestanie być potrzebny.

Krzysztof Sulikowski
2 lipca 2014, 19:01
2 602
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
2 lipca 2014, 19:01
2 602
OdsłonyKomentarze

Autor myli się co do myszy w małych urządzeniach dotykowych. W moim laptopie, ponieważ ekran jest duży, więc byłoby bardzo niewygodnie machać ręką po całym ekranie. Z tej to przyczyny jest pad pełniący rolę myszy. Defacto jest to dla celów dotykowych ekran w znacznym zmniejszeniu. Ponieważ urządzenia małe ("mobilne") są na tylko nieznacznie większe od pada na laptopie, więc logiczną jest implementacja funkcji myszy w skali 1:1 czyli na całym ekranie. Reasumując: dla tych urządzeń ekran to ekran+mysz. I żeby mi ktoś nie mówił że pad to nie mysz- "mysz" komputerowa nie musi mieć ogonka :)
Paweł, 9 lipca 2014, 16:40

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.